To jedne z najzdrowszych owoców. Mało kto wie, że można je jeść ze skórką
Persymona jest owocem, który wspomaga odchudzanie, a także jest sposobem na dostarczenie do organizmu przeciwutleniaczy. To także źródło witaminy C i wielu korzyści dla zdrowia serca. Owoc jest jednak znany pod znacznie bardziej popularną nazwą.
Kaki, bo tak określa się również owoce persymony, zalicza się do rodzaju Diospyros z rodziny Ebenaceae. Zgodnie z klasyfikacją botaniczną kaki zalicza się do jagód. Persymony mogą być zarówno cierpkie, jak i niecierpkie. Z oczywistych względów znacznie bardziej pożądaną odmianą jest ta druga.
Kaki z wyglądu przypominają pomarańczowe pomidory. Przywieziono je do Europy z Dalekiego Wschodu. Na początku uprawy prowadzono wyłącznie w Chinach, Korei Południowej i Japonii, ale później przeniesiono je także do Europy, konkretnie Włoch oraz Ameryki Południowej.
Kaki jest owocem, który zdobywa coraz większą popularność wśród mieszkańców Polski. Ma słodki smak, urozmaicony licznymi aromatami, w tym wyczuwalną kwaskowatością. Najintensywniejsze doznania dla podniebienia zapewniają te persymony, które mają wyraziście pomarańczową barwę skórki.
Warto też zwracać uwagę na to, żeby persymona miała cienką i lśniącą skórkę, a sam owoc miękką konsystencję. Ze względu na jej charakterystykę, nie trzeba mieć oporów, aby jeść kaki w całości, pozostawiając tylko szypułkę. Dzięki temu dostarczymy do organizmu jeszcze więcej zdrowych elementów.
Czytaj również: To stanie się z twoim ciałem, jeśli będziesz codziennie jeść awokado. Mało kto zna jego właściwości
Nie bez powodu kaki jest często określane jako jeden z najzdrowszych owoców na świecie. Przegryzając się przez skórkę persymony, doświadczamy nie tylko eksplozji smaku, ale także otwieramy drogę do naszego organizmu wielu zdrowym składnikom.
W kaki znajdują się duże ilości witaminy C, A oraz beta-karotenu, likopenu, luteiny i zeaksantyny. Spożywając persymonę, dostarczymy także do organizmu kryptoksantyny i żelazo, potas, fosfor, wapń, mangan. Nie można też nie wspomnieć o tym, że kaki jest doskonałym źródłem błonnika. Dlatego będzie cennym elementem diety u osób z problemami dotyczącymi zaparć.
Niestety nie każdy może skorzystać z dobroci, które niesie ze sobą spożywanie owocu. W kaki znajdują się alergeny, występujące także w jabłkach, brzoskwiniach, truskawkach i marchwi. Objawami alergii na persymonę są m.in.: nudności, wysypka, katar, wymioty, a nawet biegunka.
Zobacz też:
Piernik z przepisu siostry Anastazji po prostu rozpływa się w ustach. Najlepszy na święta
Wyjmowanie ości z tej ryby to pestka. Jest tania i smaczna, ale Polacy jej nie jedzą
Polacy wlewają go na patelnię litrami. Nie wiedzą, że nie nadaje się do smażenia