Reklama
Reklama

Takie ciasto na pierogi robiła moja babcia. Kluczowy jest jeden składnik

Pierogi to żelazny punkt polskiej kuchni, wymieniany jednym tchem razem z bigosem przez obcokrajowców. O ich smaku decyduje farsz i ciasto. To drugie powinno być delikatne, ale nie może się rozpadać. Sekret idealnego ciasta na pierogi kryje się w jednym składniku. Po jego dodaniu danie nabierze nowego wymiaru.

Ciasto na pierogi: sekretem jest masło 

Jest wiele szkół przygotowania idealnego ciasta na pierogi. Jedni dodają do niego olej, inni jajka, niektórzy stawiają na rodzaj mąki, inni na temperaturę wody. Sekretem sprężystego ciasta jest jednak masło i to koniecznie prawdziwe, o zawartości 82% tłuszczu zwierzęcego. Nie tylko nada ono ciastu elastyczności, ale będzie również niosło smak każdego farszu.  

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj mąki. W przypadku pierogów, lepiej postawić na typ 450, maksymalnie 480. Te rodzaje mąki są bardziej delikatne i zawierają mniej glutenu. Natomiast woda do wyrabiania pierogów powinna być gorąca, ale nie wrząca.  

Czytaj też: Tę zupę nasze babcie robiły przez całą wiosnę. Dziś mało kto o niej pamięta

Składniki na idealne ciasto na pierogi: liczą się proporcje 

Podczas przygotowania ciasta na pierogi ważne są proporcje. Warto je znać, aby wymierzyć, ile składników musimy połączyć, by zrobić odpowiednio dużą ilość tego polskiego przysmaku. Lista składników na pierogowe ciasto jest krótka:  

  • mąka typy 450 - 480;  
  • masło o zawartości tłuszczu 82% 
  • gorąca woda;  
  • szczypta soli.  

Na każde pół kilograma mąki przypadać powinno 50 g masła i 280 ml wody. Mąka wcześniej powinna być przesiana, co pomoże pozbyć się z niej grudek.  

Ciasto na pierogi: przepis 

Przepis na ciasto do pierogów jest prosty. Masło najpierw siekamy z mąką, potem dolewamy do niego gorącą wodę i sól i wciąż siekamy. Kolejnym krokiem jest staranne wyrabianie ciasta tak długo, aż uzyskamy masę o gładkiej konsystencji. Zajmie to około kwadransa. Przez kolejny kwadrans ciasto powinno odpoczywać przykryte czystą ściereczką. Następnie dzielimy je na części i rozwałkowujemy na grubość około 3 mm. Z rozwałkowanego ciasta wykrawamy szklanką kółka, nakładamy do środka farsz i wrzucamy do wrzącej, osolonej wody. Nie warto czekać z lepieniem pierogów, bo kiedy ciasto wyschnie, będzie nam się rozpadać w rękach. Po wypłynięciu pierogi powinny się gotować jeszcze przez dwie do trzech minut.   

Zobacz też:

​Dodaj ten składnik do kiszonych ogórków. Będą chrupiące jak nigdy

Spróbuj gołąbków z takim farszem. Więcej nie zrobisz innych

​Ta musztarda jest lepsza niż ze sklepu. Przepis Ewy Wachowicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy | obiady domowe