Reklama
Reklama

Taki przecier pomidorowy robiła moja babcia. O niebo lepszy od sklepowego

Lato to czas kojarzący się nie tylko z wypoczynkiem i piękną pogodą, ale także z przygotowywaniem różnego rodzaju przetworów. Z racji tego, że na krzaczkach pojawiają się już pierwsze dojrzałe pomidory, możemy wkrótce zacząć przygotowywać pyszny domowy przecier pomidorowy. Warto robić go według metod stosowanych przez nasze babcie, aby zachwycał smakiem i aromatem. Sprawdź, jak zrobić idealny przecier z pomidorów.

Jeżeli chcemy zrobić przecier pomidorowy, który będzie miał idealną konsystencję, a do tego będzie świetnie smakował, to warto wykorzystać poniższy przepis. Dzięki niemu będziemy mogli cieszyć się przez wiele miesięcy smakiem świeżych pomidorów. Podpowiadamy, jak przygotować idealny, domowy przecier pomidorowy.

Czego użyć do zrobienia przecieru pomidorowego? O tej zasadzie warto pamiętać

Chcąc zrobić smaczny domowy przecier pomidorowy, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie pomidory wybieramy. Pierwszą ważną zasadą jest to, żeby były one dojrzałe i soczyste. Oczywiście najlepiej sprawdzą się te z naszego ogrodu lub te kupowane na bazarku.

Dodatkowo wiele osób poleca wybranie mięsistych pomidorów, więc można kupić bawole serca. Starannie selekcjonujmy pomidory, ponieważ to one w głównej mierze wpłyną na smak przetworów. Co jeszcze będziemy potrzebowali? Oto lista niezbędnych składników do przygotowania przecieru pomidorowego:

  • ok. 4 kg świeżych pomidorów,
  • 2 łyżeczki soli,
  • 2 gałązki świeżego lubczyku,
  • 4 ząbki czosnku
  • sok wyciśnięty z połowy cytryny,
  • 2 łyżeczki cukru,
  • 1 łyżeczka suszonego oregano lub bazylii.

Czytaj również: Ta ryba jest smaczna i ma mało ości. W Chorwacji jest hitem, a Polsce mało kto o niej słyszał

Jak zrobić pyszny domowy przecier pomidorowy?

Przygotowanie domowego przecieru pomidorowego nie jest trudne, a pozwoli nam się cieszyć smakiem świeżych pomidorów przez długi czas poprzez zamknięcie ich w słoiku. Oto kilka kroków, które musimy wykonać, aby zrobić idealne przetwory:

  1. Pomidory parzymy we wrzątku i obieramy je ze skórki. Kroimy je na mniejsze kawałki oraz usuwamy gniazda nasienne.
  2. Tak pokrojone pomidory przekładamy do garnka i gotujemy na wolnym ogniu do momentu, aż zaczną się rozpadać.
  3. Następnie przecieramy pomidory przez drobne sito i powstały przecier wlewamy jeszcze raz do garnka. Dorzucamy lubczyk, cukier, sól oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Do tego wlewamy również sok z cytryny.
  4. Nasz przecier gotujemy na małym ogniu, co jakiś czas go mieszając. W momencie, gdy uzyskamy już konsystencję, która jest dla nas odpowiednia, przygotowujemy czyste oraz wyparzone słoiczki, do których przelewamy gorący przecier. Możemy przed przelaniem wyjąć gałązki lubczyku.
  5. Słoiki szczelnie zamykamy i odwracamy do góry denkami. Otulamy je grubym kocem, dzięki czemu na dłużej zachowają temperaturę. Dopiero gdy całkowicie ostygną, przenosimy je do spiżarni. Tak przygotowany domowy przecier możemy przechowywać przez około 10 miesięcy, a po otwarciu trzymamy go w lodówce do 4 dni.

Jakie zastosowanie ma domowy przecier pomidorowy? Do tych dań pasuje idealnie

Domowy przecier pomidorowy zastępuje nam ten sklepowy, z tym że jest on mniej kwaśny i subtelniejszy w smaku. Jeśli jednak chcemy nadać mu wyrazistości, to podczas dodawania go do dania, możemy dolać nieco octu, aby wyrównać smaki.

Taki domowy przecier pomidorowy świetnie nadaje się do zrobienia zupy pomidorowej. Oprócz tego możemy dodawać go do makaronów, sosów, gulaszy warzywnych czy przygotowywać na jego bazie inne sosy lub po prostu smarować nim kanapki, czy słone wypieki.

Zobacz też:

​Kulki mocy lepsze niż Lewandowskiej. Zrobisz je w domu z kilku tanich składników

Koniecznie zrób na weekend. Ciasto zatopiony skarb zachwyci całą rodzinę

To danie zrobisz ze wczorajszych ziemniaków. Na Podhalu się nim zajadają

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory | przepisy