Ta roślina wspomaga odchudzanie. Pij regularnie lub dodaj do sałatki
Nasturcja to roślina o urokliwych kwiatach, chętnie wybierana jako ozdoba ogrodów czy balkonów. Możemy jednak wykorzystać ją także w kuchni, z pożytkiem dla naszego zdrowia i formy. Przygotowany z niej napar może bowiem pomóc w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Co warto wiedzieć o tej roślinie?
Nasturcja to rodzaj roślin z rodziny nasturcjowatych, które w naturze zasiedlają wilgotne lasy, suche zarośla, a także górskie piargi. Niektóre gatunki nasturcji są uprawiane jako rośliny ozdobne. W Polsce spotyka się je w uprawie ogrodowej i na balkonach. Warto jednak wiedzieć, że nasturcje to nie tylko rośliny wytwarzając piękne kwiaty, ale również znajdujące szerokie zastosowanie w kuchni. Do czego można ich używać i jakie właściwości wykazują?
Kwiaty nasturcji są jadalne. Mogą służyć do dekorowania potraw — na przykład deserów, zup czy sałatek. Roślina kwitnie od czerwca do września i ma lekko pikantny smak, który dodaje pokarmom wyrazistości. Najpopularniejszą jadalną częścią tej rośliny są jednak liście. Można je dodawać do potraw na surowo, ale można również przygotowywać je podobnie jak szpinak — między innymi przyrządzając na patelni.
Jadalne są także nasiona nasturcji, wyróżniające się wyrazistym, intensywnym smakiem. Można je ususzyć i wykorzystać jako przyprawy. Można też jednak je zamarynować i podawać w takiej formie. W smaku przypominają wówczas kapary.
Czytaj również: Gotujesz bób? Koniecznie użyj tego dodatku, by podkręcić kolor i smak
Nasturcja wykazuje wiele zdrowotnych właściwości. W medycynie ludowej była stosowana jako naturalny antybiotyk, środek dezynfekujący i przyspieszający gojenie się ran. Znajduje też zastosowanie między innymi w leczeniu stanów zapalnych, dróg oddechowych, nerek i pęcherza moczowego.
Najlepiej znana jest ze swojego wpływu na odchudzanie. Kwiaty i liście nasturcji obfitują w składniki, które wspomagają ten proces. Nasturcja wpływa korzystnie na układ trawienny, pomaga w regulacji rymu wypróżnień, łagodzi uczucie ciężkości po posiłku i zmniejsza ryzyko powstania kamicy żółciowej. Dzięki bogactwu glukozynolatów, roślina może przyspieszyć przemianę materii.
Czytaj też: Te maślane ciasteczka zrobisz tylko z 3 składników. Tak szybkie i tanie, że trudno uwierzyć
Ziele nasturcji rewelacyjnie wpływa na trawienie. Warto więc przygotować z niego specjalny napar. W tym celu wystarczy zebrać dwie łyżki świeżych liści lub kwiatów nasturcji, albo zastąpić je jedną łyżką suszonych. Zalewamy je szklanką przegotowanej, gorącej wody, a następnie przykrywamy i odstawiamy na około 15 minut.
W tym czasie składniki aktywne będą mogły przeniknąć z ziółek do wody. Kiedy napar ostygnie, jest gotowy do spożycia. By był smaczniejszy, można go dosłodzić miodem.
Zobacz też:
Bezglutenowy chleb z serka i masła orzechowego. Nie uwierzysz, jakie to proste!
Pianki do deseru czy gorącej czekolady? Tak zrobisz je w domu i to bez grama cukru
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków