Świetny przepis na sałatkę z kiszonych ogórków. Pasuje do gulaszu i schabowego
Zadając sobie codziennie pytanie "co na obiad?”, zastanawiamy się też nad sałatką. Bez niej danie będzie pozbawione ważnych witamin i mikroelementów. W tej roli sprawdzą się kiszone ogórki, które możesz po prostu wyjąć ze słoika i położyć na talerzu. Możesz z nich jednak również wyczarować prostą sałatkę. Nada ogórkom kiszonym nowego wymiaru i urozmaici każde mięsne danie.
Kiszone ogórki są naszym ratunkiem przez całą zimę. To okres ubogi w świeże warzywa i dlatego chętnie sięgamy wtedy po kiszonki. Są one źródłem zdrowia i odporności - zawierają witaminę C oraz witaminy z grupy B. Te ostatnie są bardzo ważne dla wspierania naszego systemu nerwowego. Szczególnie zimą, kiedy z braku słońca cierpimy na obniżony nastrój, witaminy z grupy B są ważnym elementem naszej diety.
Kiszone ogórki zawierają też witaminę K, która występuje tylko w sfermentowanych produktach. Wpływa pozytywnie na krzepnięcie krwi, mineralizuje kości, zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych. Dlatego zimą, kiedy świeże warzywa są często sztucznie pędzone, lepiej polegać na starych, dobrych ogórkach kiszonych.
Kiszone ogórki chrupiemy jako przekąskę, kładziemy je na kanapki, traktujemy jak surówkę obiadową. Są one też żelaznym składnikiem legendarnej, polskiej sałatki jarzynowej. Jeśli jednak jedzenie kiszonki w tej formie znudziło się tobie i rodzinie, możesz ją trochę urozmaicić. Przepis na sałatkę z kiszonych ogórków sprawdzi się tu doskonale. Potrzebujesz następujących składników:
- 6 ogórków kiszonych;
- 1 cebula;
- łyżka oleju;
- przyprawy: pieprz, sól i przyprawy takie, jakie lubisz.
Ogórki pokrój w plastry, a cebulę poszatkuj. Wymieszaj oba warzywa w misce, dodaj olej i przyprawy. Całość wymieszaj i odstaw na pół godziny do lodówki, aby aromaty składników się wymieszały.
Czytaj też: To warzywo wspomaga odchudzanie. Dziś jest zapomniane, w PRL-u było na talerzu kilka razy w tygodniu
Sałatkę z ogórków kiszonych możesz urozmaicić innymi składnikami. Będzie do niej pasowała czerwona papryka, a w wersji ostrej - plasterki chili. Jeśli nie lubisz papryki, możesz zastąpić ją pomidorem. Dorzucenie do niej przeciśniętego przez praskę ząbka czosnku wzmocni jej walory smakowe i zdrowotne.
Niemałe znaczenie ma również olej użyty do sałatki z ogórków. Może to być olej rzepakowy lub oliwa z oliwek. Sałatki na zimno są jednak okazją do użycia oleju lnianego, który nie powinien być podgrzewany. Zawiera więcej cennych kwasów omega-3 i omega-6 niż inne oleje. Niektórzy jednak nie przepadają za jego specyficznym posmakiem. Składniki sałatki z kiszonych ogórków przykryją jednak charakterystyczny smak oleju lnianego. Zdrowie rodziny tylko na tym zyska.
Zobacz też:
Andrzejkowe ciastka z wróżbą, które zawsze się udają. Bez problemu upieczesz je w domu
Zamiast drożdżówki wybierz ten deser. Doskonale smakuje i wygładza zmarszczki
W PRL-u nie mogło zabraknąć na stole tego ciasta. Jest pyszne i banalnie proste do zrobienia