Reklama
Reklama

Wysiewasz ogórki? Ogrodnik zdradza, które dni w 2024 r. będą na to najlepsze

Uprawa ogórków nie należy do najprostszych. Przez to, że rośliny są wyjątkowo kapryśne, często nie dają obfitych plonów. Z tego powodu warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym możemy zwiększyć prawdopodobieństwo udanego sezonu na działce.

Kiedy siać ogórki? Te terminy są najlepsze

Jednym z najważniejszych czynników, od którego zależy rozwój ogórków, jest to, gdzie będą rosnąć. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie ogórków z rozsad, musimy wysiać je na 3-4 tygodnie przed planowanym sadzeniem. W przypadku ogórków, które będą rosnąć w szklarni lub pod folią, najlepiej będzie wysiać je pomiędzy 20 a 30 marca. Do gruntu wsadzamy je w drugiej połowie kwietnia.

W przypadku ogórków, które będą rozwijać się bez przykrycia, najlepiej będzie wysiać je do rozsad w pierwszej połowie kwietnia. Po 10 maja sadzonki będzie można je zasadzić.

Natomiast w przypadku ogórków, które siane będą bezpośrednio do gruntu, trzeba będzie poczekać najdłużej. Temperatura dla ich wzrostu będzie optymalna dopiero w czerwcu. Z tego powodu z siewem musimy wstrzymać się do końcówki maja. Warto zaczekać do momentu, w którym definitywnie minie ryzyko przymrozków.

Zobacz także: Koniecznie zrób te trzy rzeczy w sadzie, a owoce będziesz zbierać garściami

Jakie czynniki warto brać pod uwagę podczas siewu ogórków?

Ogórki to wyjątkowo kapryśne rośliny. Wybierając dla nich miejsce na naszej działce, musimy pamiętać o tym, że lubią stanowiska ciepłe, słoneczne oraz osłonięte od wiatru.

Dobrze radzą sobie na przepuszczalnej, próchniczej glebie o odczynie zasadowym. Może się okazać, że przed posadzeniem ogórków warto będzie przeprowadzić wapnowanie gleby. Warto również nawieźć ziemię obornikiem. To ekologiczny i jednocześnie najlepszy nawóz pod ogórki. Jedynym minusem jego stosowania jest to, że zabieg najlepiej przeprowadzić jeszcze jesienią.

Rozwój ogórków może polepszyć obecność innych roślin. Pozytywnie wpływa na nie bliskość warzyw strączkowych, takich jak groch czy fasola. Natomiast obecność ziół, takich jak koper, czy bazylia może skutecznie odstraszyć potencjalne szkodniki.

Ogórków nie powinno się sadzić obok roślin z rodziny dyniowatych. Obecność kabaczków, arbuzów, dyni czy cukinii mogą przyciągnąć szkodniki oraz zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych roślin.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | sadzenie | warzywniak