Reklama
Reklama

Każda babcia wie, że te warzywa trzeba wysiać już za kilka dni. Nie przegap tego terminu

Do zbierania plonów warzywnych mamy jeszcze sporo czasu, jednak już w lutym musimy rozpocząć pracę na grządkach. Na przedwiośniu siejemy niektóre nasiona oraz robimy parę czynności pielęgnacyjnych typowych dla tego miesiąca. Sprawdź listę rzeczy do zrobienia w ogrodzie warzywnym w lutym i zaplanuj je już teraz.

Jakie warzywa siejemy w lutym?

W lutym zaczynamy przygotowywanie rozsad. W drugiej połowie tego miesiąca zajmujemy się wczesnymi odmianami warzyw tj. por, cebula zwyczajna, seler oraz warzywami kapustnymi. Ich nasiona wysiewamy do większych skrzyneczek. Możemy to zrobić również w większych pojemnikach, które ustawiamy na parapecie w domu. Używamy do tego specjalnej ziemi do rozsad, a pojemniki przykrywamy szkłem lub folią do czasu wykiełkowania. Następnie stawiamy je w doświetlonym miejscu.

Zamiast umieszczania rozsad na parapecie, możemy użyć krążków lub doniczek torfowych do wysiewu nasion. Dzięki nim nie będziemy musieli przesadzać siewek do większych doniczek. 

W lutym warto zasiać także zdrowe kiełki, idealne do kanapek. Mowa o nasionach rzodkiewki, rzeżuchy czy słonecznika. W tym czasie robimy rozsady pomidorów w kiełkowniku. Będą kiełkować przez cztery tygodnie. Po tym czasie przesadzamy je do doniczek, a po ostatnich przymrozkach do gruntu. 

Jeśli mamy dużo widnego miejsca, to produkcję rozsady rozpoczynamy w wielodoniczkach dobranych do danych warzyw. Dzięki nim zużyjemy mniej podłoża do wysiewu. 

W przypadku małej ilości widnego miejsca nasiona wysiewamy najpierw do doniczek. Później natomiast musimy przepikować siewki w pojedyncze, mniejsze doniczki lub do większych pojemników po kilka sztuk.

Co robimy w ogrodzie warzywnym w lutym?

Luty w ogrodzie zaczynamy od grabienia liści z grządek, które możemy przeznaczyć na kompost. Kolejna ważna czynność to okrywanie folią lub włókniną wczesnych odmian warzyw tj. kalarepa, sałata, rzodkiewka czy szpinak warzywny. Pamiętajmy, aby okrywać je tylko w mroźne dni. 

W lutym warto zobaczyć, czy nasiona fasoli nie mają otworów, świadczących o obecności chrząszczy-stąkowców. W takiej sytuacji powinniśmy przemrozić nasiona w temperaturze -12 stopni Celsjusza przez 14 godzin lub ogrzewać je w 60 stopniach Celsjusza przez 4 godziny. 

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogród | warzywa