Reklama
Reklama

Każda babcia wie, że te warzywa trzeba wysiać już za kilka dni. Nie przegap tego terminu

Do zbierania plonów warzywnych mamy jeszcze sporo czasu, jednak już w lutym musimy rozpocząć pracę na grządkach. Na przedwiośniu siejemy niektóre nasiona oraz robimy parę czynności pielęgnacyjnych typowych dla tego miesiąca. Sprawdź listę rzeczy do zrobienia w ogrodzie warzywnym w lutym i zaplanuj je już teraz.

Jakie warzywa siejemy w lutym?

W lutym zaczynamy przygotowywanie rozsad. W drugiej połowie tego miesiąca zajmujemy się wczesnymi odmianami warzyw tj. por, cebula zwyczajna, seler oraz warzywami kapustnymi. Ich nasiona wysiewamy do większych skrzyneczek. Możemy to zrobić również w większych pojemnikach, które ustawiamy na parapecie w domu. Używamy do tego specjalnej ziemi do rozsad, a pojemniki przykrywamy szkłem lub folią do czasu wykiełkowania. Następnie stawiamy je w doświetlonym miejscu.

Zamiast umieszczania rozsad na parapecie, możemy użyć krążków lub doniczek torfowych do wysiewu nasion. Dzięki nim nie będziemy musieli przesadzać siewek do większych doniczek. 

W lutym warto zasiać także zdrowe kiełki, idealne do kanapek. Mowa o nasionach rzodkiewki, rzeżuchy czy słonecznika. W tym czasie robimy rozsady pomidorów w kiełkowniku. Będą kiełkować przez cztery tygodnie. Po tym czasie przesadzamy je do doniczek, a po ostatnich przymrozkach do gruntu. 

Jeśli mamy dużo widnego miejsca, to produkcję rozsady rozpoczynamy w wielodoniczkach dobranych do danych warzyw. Dzięki nim zużyjemy mniej podłoża do wysiewu. 

W przypadku małej ilości widnego miejsca nasiona wysiewamy najpierw do doniczek. Później natomiast musimy przepikować siewki w pojedyncze, mniejsze doniczki lub do większych pojemników po kilka sztuk.

Co robimy w ogrodzie warzywnym w lutym?

Luty w ogrodzie zaczynamy od grabienia liści z grządek, które możemy przeznaczyć na kompost. Kolejna ważna czynność to okrywanie folią lub włókniną wczesnych odmian warzyw tj. kalarepa, sałata, rzodkiewka czy szpinak warzywny. Pamiętajmy, aby okrywać je tylko w mroźne dni. 

W lutym warto zobaczyć, czy nasiona fasoli nie mają otworów, świadczących o obecności chrząszczy-stąkowców. W takiej sytuacji powinniśmy przemrozić nasiona w temperaturze -12 stopni Celsjusza przez 14 godzin lub ogrzewać je w 60 stopniach Celsjusza przez 4 godziny. 

Zobacz też:

Jest ładniejszy i rośnie znacznie szybciej, niż tuje. Bez problemu uciekniesz przed wzrokiem sąsiadów

Polacy chętnie go sadzą, bo bajecznie kwitnie. Jest jednak niebezpieczny

Te kwiaty sadzimy już niedługo. Nie przegap terminu, jeśli chcesz mieć kolorowy ogród

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogród | warzywa