Reklama
Reklama

Koniecznie zrób te trzy rzeczy w sadzie, a owoce będziesz zbierać garściami

W lutym rozpoczynamy ważny zabieg w sadzie, jakim jest zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych. Musimy także zabezpieczyć pnie przed gryzoniami oraz zastosować pewne środki na szkodniki i choroby. Sprawdź, jak poprawnie wykonać te czynności.

Luty w sadzie rozpoczynamy od sprawdzania stanu wybielonych pni drzew owocowych. Zabieg musimy powtórzyć, jeśli wapno zostało zmyte przez deszcze, co zdarza się dość często. Sprawdź pozostałe czynności, jakie należy wykonać. 

Zimowe cięcie drzew i krzewów owocowych

W lutym należy przyciąć drzewa i krzewy owocowe. Koniecznie należy wykonać ten zabieg na krzewach agrestów, malin i porzeczek

Drzewa owocowe najbardziej odporne na mróz tj. grusze czy jabłonie należy przyciąć po zakończeniu najzimniejszego okresu. Pamiętajmy, aby ciąć je umiarkowanie, a większe rany posmarować maścią ogrodniczą.  

Starsze drzewa owocowe, które są dobrze rozwinięte, przycinamy na koniec lutego. Z kolei na tych młodych zabieg ten wykonujemy wiosną, na przełomie marca i kwietnia. 

Zabezpieczenie pni drzew przed gryzoniami

W lutym powinniśmy sprawdzić stan zabezpieczeń pni drzew przed zającami. Jeśli zauważymy uszkodzenie osłon, to warto posmarować nasady pni specjalnym środkiem odstraszającym. Do tych obgryzionych przez gryzonie należy użyć maści do ran po cięciu drzew i krzewów

Drzewa możemy zabezpieczyć przed gryzoniami poprzez udeptanie leżącego śniegu wokół pni. Przydepnięty śnieg, który zamarznie, stanowi skuteczną zaporę dla gryzoni. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Zapytaliśmy ogrodnika, kiedy przycinać tuje po zimie. Oto najlepszy termin

Środki na choroby i szkodniki drzew

W trakcie wykonywania zabiegu cięcia drzew i krzewów owocowych warto przyjrzeć się dokładnie roślinom, czy nie ma na nich oznak występowania chorób i szkodników

Gdy zauważamy kędzierzawość liści brzoskwini, to powinniśmy wykonać odpowiednie opryski. Podobnie sytuacja wygląda przy zwalczaniu choroby torbieli śliwy, która objawia się wydłużeniem, brunatnieniem, deformacją i opadaniem owoców. 

W lutym możemy przygotować zrazy do szczepienia drzew owocowych. W tym celu kupujemy w sklepie ogrodniczym paski foliowe lub rafię oraz maść do szczepienia. Mocujemy także opaski filcowe z dobroczynkiem gruszkowym żerującym na wielu szkodnikach roślin. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogród | działka