Letnie poranki potrafią być wymagające, zwłaszcza dla osób starszych, które są bardziej narażone na odwodnienie. Z tego względu śniadanie powinno nie tylko sycić, ale też dostarczać płynów i wartościowych składników odżywczych. Odpowiednio skomponowany posiłek może pomóc lepiej znieść wysokie temperatury i utrzymać energię na dłużej.
Co seniorzy powinni jeść na śniadanie w czasie upałów? To najlepszy wybór
Dieta seniorów jest bardzo istotna i ma duży wpływ na ich ogólne samopoczucie. Warto więc przyłożyć uwagę do śniadania, zwłaszcza podczas upałów, gdy organizm potrzebuje szczególnego wsparcia. Eksperci zaznaczają, że pierwszy posiłek dnia powinien dostarczać płynów, dodawać energii i wspierać mięśnie.
Dodatkowo u osób starszych dania powinny być planowane tak, by stanowiły połączenie różnych grup produktów, czyli warzyw, produktów zbożowych, owoców, produktów białkowych i mlecznych. Jednym z polecanych śniadań na lato, jest owsianka bez gotowania.
Czytaj również: Ma mnóstwo żelaza i poprawia ciśnienie krwi. Dorośli Polacy piją rzadko
Wystarczy, że wieczorem zmieszamy płatki owsiane z kefirem, dodamy do tego owoce i wstawimy do lodówki. Rano uzupełniamy owsiankę kilkoma orzechami, siemieniem lnianym oraz pestkami dyni. Dzięki temu stworzymy lekkie i sycące śniadanie, które dostarczy energii, białka, a owoce uzupełnią płyny i nadadzą daniu słodkości. To idealne letnie śniadanie, które przyjemnie ochładza i smakuje.
To jednak jeden z wielu pomysłów na zdrowe rozpoczęcie letniego dnia. Do wartościowych posiłków na upał zaliczamy także jajko z pomidorem i chlebem żytnim, twarożek z warzywami, kanapki z pastą rybną i warzywami, kefir z owocami i płatkami oraz wszystko, co łączy w sobie zdrowe i nawadniające składniki.
Czego nie spożywać na śniadanie latem? Tego powinni unikać seniorzy
Warto także wiedzieć, czego nie powinno się jeść na śniadanie latem, zwłaszcza w przypadku seniorów. Podczas gorących dni należy unikać słodkich ciastek, bułek oraz smażonych kiełbasek. Nie stawiajmy również na duże porcje żółtego sera, napoje gazowane czy słodzone płatki śniadaniowe.
Choć poczujemy po nich szybki zastrzyk energii, to po chwili pojawi się znów głód, ociężałość oraz senność. Wbrew pozorom złym wyborem będzie również śniadanie, które bazuje tylko na owocach. Nie dostarczą one wystarczająco energii i mogą spowodować wyskok cukru. Najlepiej uzupełnić je twarogiem lub jogurtem, a także garścią orzechów.
Pamiętajmy też, że kawa o poranku co prawda nie jest zakazana, ale nie może ona zastąpić wartościowego śniadania i nie powinna być pierwszym wypitym przez nas płynem. Najlepiej sięgnąć po nią dopiero po wartościowym posiłku i kilku łykach wody.


