Ryż po ugotowaniu za bardzo się klei? Winny jest popularny błąd
Dania z ryżem często goszczą w naszej kuchni. Jednak zdarza się, że zamiast smacznego dodatku do obiadu, po gotowaniu otrzymujemy sklejoną, białą papkę. Wynika to z błędów popełnianych podczas obróbki termicznej ryżu. Podpowiadamy, jak gotować ryż, aby się nie sklejał.
To, ile czasu i jak gotować ryż, zależy przede wszystkim od rodzaju danego produktu. Jednak jeżeli chcemy uniknąć efektu sklejenia ziarenek, musimy znać kilka podstawowych zasad, które pozwolą nam uzyskać smaczny ryż i dotyczą praktycznie każdej odmiany. Dzięki temu nasz obiad zawsze będzie wychodził idealny.
Zazwyczaj ten najpopularniejszy, biały ryż potrzebuje od 15 do 20 minut gotowania. Dokładne informacje znajdziemy na opakowaniu. Warto także pamiętać, że istnieje ogólna zasada, odnosząca się do tego, jak gotować ryż, mówiąca o tym, że na jedną łyżkę produktu, powinny przypadać dwie łyżki wody. Wobec tego łatwo policzyć, że wody powinno być dwa razy więcej niż ryżu.
Trochę krócej, bo od 10 do 12 minut gotuje się ryż parboiled. Natomiast, jeśli chodzi o specjalną odmianę ryżu do risotto, to jego należy gotować około 25-30 minut.
Inaczej jest jednak w przypadku brązowego ryżu, który potrzebuje więcej czasu na ugotowanie. Najczęściej doprowadzenie go do stanu, pozwalającego na spożycie ryżu, zajmuje około 40-45 minut, ale tak jak i we wcześniejszym przypadku, dokładny czas gotowania, możemy znaleźć na opakowaniu.
Czytaj również: Na następne urodziny zrób ten szybki tort bez pieczenia. Goście padną z zachwytu
Wiele osób decyduje się na ryż w torebkach, który jest wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ nie musimy wtedy odważać odpowiedniej ilości produktu. Zazwyczaj woreczki mierzone są według jednej porcji i zawierają 80-100 g białego ziarna. Wtedy to z łatwością możemy go ugotować, wrzucając po prostu do wody i czekając około 10-12 minut.
Natomiast, gdy chcemy ugotować ryż sypki, musimy wiedzieć, co zrobić, aby ryż się nie kleił. Na szczęście wystarczy trzymać się kilku prostych porad, aby nie martwić się tym problemem. Oto one:
- Na początku, przed gotowaniem ryżu, należy opłukać go pod bieżącą wodą, ponieważ znajdująca się na nim skrobia, mogłaby prowadzić do efektu sklejania, a dzięki płukaniu zapobiegniemy temu problemowi.
- Odmierzając wodę do gotowania ryżu, należy pamiętać, aby stosować 1,5-2 szklanki wody na jedną szklankę ryżu. Chcąc uwydatnić smak, warto do gotującej wody dodać nieco soli.
- Ryż wsypujemy do wody dopiero w momencie, gdy ona się zagotuje. Wtedy to należy również nieco zmniejszyć ogień. Po ugotowaniu odcedzamy ryż na sitku.
W taki sposób ugotowany ryż nie będzie się kleił i będzie stanowił smaczną bazę do wielu potraw. Dodatkowo pamiętajmy, aby nie popełnić popularnego błędu, jakim jest zbyt energiczne mieszanie ryżu, które sprawia, że może on się sklejać lub rozpadać.
Zobacz też:
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków
Andrzejkowe ciastka z wróżbą, które zawsze się udają. Bez problemu upieczesz je w domu
Zamiast drożdżówki wybierz ten deser. Doskonale smakuje i wygładza zmarszczki