Reklama
Reklama

Ryba już nigdy nie wyjdzie sucha. Wystarczy, że zrobisz to w czasie smażenia

Święta nieodłącznie kojarzą się z rybami. Chcąc je idealnie usmażyć, musimy wiedzieć, jakich błędów nie popełniać, aby soczyste i delikatne mięso nie stało się suche oraz nieapetyczne. Dzięki znajomości paru zasad oraz wykorzystaniu kilku prostych trików nasza ryba będzie smakowała idealnie. Sprawdź, jak ją prawidłowo smażyć.

Smażenie ryb wbrew pozorom wcale nie jest takie proste. Często zdarza się, że mięso zamiast być idealnie soczyste i miękkie, staje się suche jak wiór. Na szczęście możemy temu zaradzić. Wystarczy zastosować kilka podstawowych zasad oraz unikać popularnych błędów. Sprawi to, że tegoroczna ryba na święta będzie smakowała perfekcyjnie.

Jak długo należy smażyć rybę? O tym musisz pamiętać

Dla smaku i konsystencji ryby, kluczowy jest czas smażenia. Uzależniony jest on od jej grubości oraz rodzaju. Przykładowo cienkie filety, takie jak np. dorsz czy sola, smaży się jedynie przez 2-3 minuty z każdej strony. Natomiast ryby o grubszej strukturze, takie jak łosoś, należy podsmażać przez 5 minut.

Warto także samodzielnie sprawdzać, czy nasza ryba jest już gotowa. W tym celu wystarczy lekko wbić w nią widelec i jeżeli mięso bez problemu się rozdziela, to znaczy, że powinniśmy zdjąć rybę z patelni. Należy także wiedzieć, że ryba dochodzi jeszcze przez chwilę po zdjęciu jej z kuchenki, więc zawsze lepiej przełożyć ją na talerz odrobinę wcześniej niż zbyt późno.

Czytaj również: W tym dniu nastaw bigos na święta. Nie zaśpij, jeśli chcesz, by smakował idealnie

Jakich błędów nie popełniać smażąc rybę? Przez nie będzie sucha i niesmaczna

Niektóre popularne błędy, które zdarzają się podczas smażenia, sprawiają, że ryba staje się sucha i mniej smaczna. Zazwyczaj przyczyną jest zbyt wysoka temperatura oraz za długi czas obróbki termicznej. Z tego powodu, gdy tylko zauważymy, że tłuszcz na patelni zaczyna dymić, od razu powinniśmy zmniejszyć ogień.

Oprócz tego unikajmy również zbyt częstego obracania ryby na drugą stronę. Podczas całego smażenia wystarczy to zrobić jedynie raz. Dzięki temu zachowamy strukturę mięsa. Bardzo ważne jest także to, aby nie przekładać zimnej, dopiero co wyjętej z lodówki ryby, od razu na patelnię. Sprawia to, że smaży się ona nierównomiernie i jest mniej smaczna.

Istotne jest również to, aby nie używać zbyt dużej ilości przypraw, zanim przełożymy rybę na patelnię, ponieważ np. zbyt wcześnie dodana sól, wyciągnie wilgoć z mięsa i spowoduje, że będzie ono bardzo suche.

O czym jeszcze pamiętać podczas smażenia ryby? Te elementy są kluczowe dla smaku

Poza unikaniem powyższych błędów warto także pamiętać o kilku prostych zasadach, które ułatwią nam smażenie ryby i sprawią, że zawsze będzie wychodziła bardzo smaczna i idealnie soczysta. Podstawą jest używanie odpowiedniego tłuszczu do smażenia. Świetnie nada się do tego olej rzepakowy lub masło klarowane.

Kolejnym kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozgrzanie patelni. Rybę należy przełożyć na ogień dopiero wtedy, gdy tłuszcz skwierczy po z zetknięciu z nią. Inną metodą sprawdzenia, czy tłuszcz jest odpowiednio rozgrzany, jest przeprowadzenie prostego testu. Wystarczy, że na patelnię wrzucimy niewielki kawałek chleba. W przypadku, gdy zacznie on od razu skwierczeć i nabierze złotego koloru, to będzie to oznaczało, że olej jest gotowy do smażenia ryby.

Ciekawym sposobem jest także zanurzenie w oleju drewnianej łyżki. Jeżeli wokół niej pojawią się małe bąbelki, to znak, że tłuszcz jest rozgrzany.

Zobacz też:

Nie tylko majonez. Dodaj to do sałatki jarzynowej, a nie nadążysz z rozdawaniem dokładek

Dodaj to do wody przy moczeniu grzybów. Na pewno nie wyjdą gorzkie

Do ciasta na uszka i pierogi używaj takiej wody. Będą rozpływać się w ustach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: obiady domowe