W tym dniu nastaw bigos na święta. Nie zaśpij, jeśli chcesz, by smakował idealnie
Wiele osób nie wyobraża sobie Wigilii bez aromatycznego bigosu. Jednak, aby mógł on świetnie smakować, należy go ugotować nieco wcześniej, dzięki czemu będzie mógł lepiej przesiąknąć aromatem poszczególnych składników. Sprawdź, kiedy powinno się gotować bigos wigilijny i o czym pamiętać, aby miał on doskonały smak.
Bigos wigilijny to bezmięsna wersja klasycznego bigosu. Wpływ na jego smak, mają nie tylko dobrze dobrane składniki, ale także, to kiedy go ugotujemy. Najlepiej zrobić to nieco wcześniej, aby wszystkie produkty mogły uwydatnić swój aromat. Podpowiadamy, jak i kiedy przygotować wigilijny bigos oraz na co zwrócić uwagę podczas przyrządzania tej potrawy.
Sekretem do tego, by bigos smakował perfekcyjnie, jest to kiedy go ugotujemy. Najlepiej robić to kilka dni wcześniej. Możemy go przygotować nawet tydzień przed świętami. Kluczem do sukcesu jest to, by go często oraz wolno odgrzewać, robiąc to nawet codziennie.
Dzięki temu potrawa ta stanie się jeszcze smaczniejsza, ponieważ lepiej przenikną do niej aromaty poszczególnych składników. Sprawi to, że nasz bigos będzie nasycony smakiem i z pewnością zachwyci wszystkich gości podczas świąt Bożego Narodzenia.
Czytaj również: Takiej jajecznicy jeszcze nie jadłeś. To ulubione śniadanie Francuzów
Kolejną ważną kwestią, wpływającą na to, jak będzie smakował przygotowywany przez nas bigos, jest to, jakich składników użyjemy. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby wyposażyć się w dobrej jakości kapustę kiszoną.
Bardzo ważne jest także to, aby była ona rzeczywiście kiszona, a nie zakwaszana, ponieważ wtedy smak dania mógłby zostać zdominowany przez smak zakwaszacza, czyli octu lub kwasku cytrynowego. Oczywiście jeśli bigos ma być postny, nie dodawajmy do niego mięsa. Możemy za to wzmocnić jego smak, używając suszonych grzybów czy wędzonych śliwek.
Przepis na bigos wigilijny wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Wymaga jednak od nas skomponowania odpowiednich produktów, które w rezultacie stworzą aromatyczne danie. Oto składniki niezbędne do przygotowania bigosu wigilijnego:
- 1 kg kapusty,
- 100 g suszonych grzybów,
- 1 duża cebula,
- 3 ząbki czosnku,
- 3 liście laurowe,
- 1 garść suszonych śliwek,
- oliwa,
- sól,
- 2 łyżeczki czarnego pieprzu,
- 4 ziarna ziela angielskiego,
- 1 łyżeczka majeranku,
- (opcjonalnie) 4 łyżki miodu.
Pierwszym krokiem podczas przyrządzania bigosu jest namaczanie grzybów w wodzie. Trzymamy je w niej przez godzinę, a następnie przecedzamy, pozostawiając wodę. Grzyby kroimy w paski. Następnie próbujemy kapusty - jeśli jest bardzo kwaśna, to ją przepłukujemy i dopiero wtedy wkładamy do garnka. Wlewamy do niego tyle wody, by przykryła ona kapustę i gotujemy przez około 40 minut.
Kolejny krok to obranie i posiekanie cebuli. Smażymy ją wraz z posiekanym czosnkiem na oliwie i dodajemy do tego odsączone oraz pokrojone grzyby. W momencie, gdy kapusta będzie już wpół miękka, dorzucamy do niej podsmażoną cebulę z grzybami oraz czosnkiem, a także wszystkie przyprawy oraz śliwki.
Następnie wlewamy wodę, w której moczyły się grzyby. Gotujemy całość do momentu, gdy kapusta będzie miękka. Na sam koniec dodajemy miód i odstawiamy bigos. Przez następne dni, tak jak wspominaliśmy, gotujemy go na małym ogniu.
Zobacz też:
To najlepszy keks, jaki możesz zrobić na święta. Jest puszysty i nie wysycha
Bryja smakuje lepiej od puddingu, makowca i galaretki. W PRL-u była hitem Wigilii
Najlepsze kruche ciasto bez zakalca z przepisu siostry Anastazji. Idealne na sernik i makowiec