Reklama
Reklama

Rosół ciągle wychodzi mętny? Babcia ma na to złoty środek

Nie ma nic lepszego na jesienne i zimowe chłody niż rozgrzewający rosół. Każdy z nas chciałby, aby zupa była nie tylko esencjonalna, ale też klarowna. Co zrobić, żeby wywar wyszedł idealny? Zastosuj babciną radę, a już nigdy nie wyjdzie mętny.

Rosół na stałe wpisał się w tradycję polskiej kuchni, zachwycając swoim głębokim smakiem i aromatem. Na pierwszy rzut oka jego przyrządzenie nie jest trudne, jednak musimy przestrzegać konkretnych zasad, aby wyszedł idealny. Tym razem skupimy się na klarowności tej zupy. 

Jak zrobić idealny rosół? Najważniejsze zasady

Pierwszą ważną zasadą w przygotowywaniu rosołu jest włożenie mięsa do zimnej wody. Dzięki temu nasza zupa będzie aromatyczna, pełna smaku.

Kolejną istotną czynnością jest zebranie szumowin, będących ściętym białkiem. Do gotującego wywaru dodajemy warzywa tj. marchew, seler, pietruszka. Polecamy też dorzucenie opalonej cebuli, nadającej niepowtarzalnego smaku i złocisto-brązowego koloru.

W rosole niezwykle ważną rolę odgrywają przyprawy, które regulują jego intensywność. Na samym początku wrzucamy do wywaru ziele angielskie i liście laurowe. W tym momencie używamy także pieprzu. Co z solą?

Sól dodajemy do zupy dopiero 10 minut przed końcem gotowania. Nie możemy zrobić tego wcześniej, ponieważ z mięsa nie wydzieli się tłuszcz, a z warzyw aromat. Wówczas nasz rosół będzie niesmaczny i blady. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosół kolagenowy - właściwości zdrowotne i przepis

Co zrobić, żeby rosół był klarowny? Babciny trik nigdy nie zawodzi

Mętności w rosole to zmora wielu osób. Uzyskanie klarownego wywaru stanowi dla nich nie lada wyzwanie. Istnieje jednak pewien sposób, o którym wiedzą tylko profesjonalni kucharze i doświadczone gospodynie. Co trzeba zrobić?

Babcia radzi, aby dodać do wywaru szklankę zimnej wody albo kilka kostek lodu. Jest to metoda na hartowanie zupy, czyli obniżenie jej temperatury. W wyniku tego procesu znikają wszelkie mętności. 

Dodawanie ziemnej wody do rosołu przyczynia się nie tylko do usuwania mętności, ale też do spotęgowania smaku wywaru. Jest to szczególnie ważne, gdy używamy go jako bazy do innych zup np. pomidorowej. 

Zobacz też:

Tak zaoszczędzisz na świętach. Sprawdzone sposoby, by w grudniu nie wydać fortuny

Nie lubisz kompotu z suszu? Zamiast niego, przygotuj na Wigilię ten pyszny napój

​Zupa grzybowo-rybna siostry Anastazji. Będzie hitem na wigilijnym stole

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zupa | obiady domowe