Obłędnie smaczny sos do kopytek. Zrobisz go w 15 minut, a z talerza zniknie w kilka sekund
Kto powiedział, że dobry przepis na smaczny sos do kopytek musi być skomplikowany? Proste receptury są z reguły najlepsze, dlatego następnym razem koniecznie przygotuj go według wskazówek ze starej książki kucharskiej. Aby stworzyć coś naprawdę pysznego, potrzebujesz tylko 15 minut wolnego czasu i sześć składników z lodówki.
Kopytka to danie, którym chętnie zajada się większość Polaków. Są obłędnie smaczne i bardzo tanie, ponieważ możesz przygotować je z ziemniaków, które zostały ci po wczorajszym obiedzie. Możesz jeść je na sucho, ale o wiele lepsze są kopytka polane kremowym i smacznym sosem - mięsnym lub pieczarkowym.
W obu wersjach naprawdę są równie pyszne, jednak ta druga wydaje się mniej oklepana i bardziej uniwersalna, gdyż mogą skosztować ich również osoby na diecie wegetariańskiej. Przedstawiamy więc prosty babciny przepis na najsmaczniejszy sos pieczarkowy do kopytek.
Marzysz o kopytkach jak u mamy? Jednym z sekretów wyjątkowego smaku tego popularnego dania jest sos pieczarkowy, który stanowi idealne uzupełnienie potrawy. Jego bazę stanowią oczywiście grzyby, ale poza nimi warto zaopatrzyć się również w inne produkty niezbędne do jego przygotowania.
Składniki na sos pieczarkowy do kopytek:
- pieczarki - około 600 g
- cebule szalotki - 3 sztuki
- czosnek - 2 ząbki
- śmietana kwaśna - 1 opakowanie
- starty parmezan - 3 łyżki
- przyprawy - sól, pieprz, tymianek, gałka muszkatołowa
Może cię zainteresować: To najlepszy tłuszcz do smażenia pączków. Będą rozpływały się w ustach
Przygotowanie sosu pieczarkowego do kopytek zacznij od wyczyszczenia i pokrojenia grzybów w kostkę. Cebulę i czosnek również drobno posiekaj, a gdy to zrobisz, rozgrzej masło na patelni i zeszklij na nim cebulę. Później dorzuć pokrojone pieczarki i smaż je na średnim ogniu.
Kiedy grzyby podsmażą się, dopraw je przyprawami, wymieszaj i duś przez 5-6 minut, a później dodaj 1 szklankę śmietany i zmniejsz ogień na palniku. Na koniec dorzuć tymianek i gałkę muszkatołową i trzymaj tak jeszcze przez 5 minut na wolnym ogniu.
Nie martw się, jeśli nie masz w domu kwaśnej śmietany, bo możesz wykorzystać również słodką. Wtedy jednak sos pieczarkowy będzie rzadszy, nieco jaśniejszy i prawdopodobnie będziesz musiała dodać do niego więcej soli, aby nieco podkręcić jego smak.
Zobacz też:
Bezglutenowy chleb z serka i masła orzechowego. Nie uwierzysz, jakie to proste!
Pianki do deseru czy gorącej czekolady? Tak zrobisz je w domu i to bez grama cukru
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków