Kopytka wyjdą idealnie miękkie i delikatne. Wystarczy, że dodasz to do gotującej się wody
Kopytka to nie tylko pyszne, ale też bardzo tanie danie. To również świetny sposób na zagospodarowanie gotowanych ziemniaków, które zostały z obiadu. Ambicją każdego kucharza jest, by jego kopytka były aksamitne i miękkie. Pomoże w tym jeden składnik dodany do wody, w której gotujemy kluski.
Kopytka to danie uniwersalne. Smaczne kluseczki można jeść z masłem i z cukrem czy ze śmietaną i owocami. Świetnie sprawdzą się również jako dodatek do sosów lub ze smażoną cebulką i boczkiem.
Co dom, to inny przepis na te ziemniaczane kluski i inny sposób ich spożywania. Zwolennicy jedzenia ich na słodko bądź na słono toczą ze sobą zażarte spory. Jednak pogodzić ich może fakt, że kopytka mogą być zarówno obiadem, jak i deserem. Jako danie główne podaj kluseczki z mięsnym lub warzywnym sosem. Po obiedzie podsuń rodzinie kopytka z masłem i z cukrem. W ten sposób wszystkie gusta pozostaną zaspokojone.
Kopytka gotujemy zazwyczaj w osolonej wodzie. Dobrze jest robić to partiami, by kluski się ze sobą nie skleiły. Po wypłynięciu wystarczy półtorej minuty, by danie było gotowe. Potem rozkładamy kopytka na talerze, uważając, by się ze sobą nie stykały.
Mało osób jednak wie, że kopytka będą o wiele delikatniejsze, gdy ugotujemy je w wodzie z mlekiem. Wymieszaj te dwa składniki w proporcji 1:1 i ugotuj w tej mieszance kluski tak, jak zwykle. Kopytka wyjdą nie tylko bardziej miękkie i aksamitne, ale również będą się mniej sklejać. Jeśli planujesz podawać kluski ziemniaczane na słodko, możesz ugotować je w samym mleku.
Czytaj też: Gołąbki z przepisu siostry Anieli. Wychodzą takie, że palce lizać
Kopytka są wyjątkowo łatwe do przygotowania, choć w każdym domu smakują nieco inaczej. Zależy to od proporcji składników, których użyjemy do ich zrobienia. Oto najprostszy przepis na kopytka, które zawsze wyjdą smacznie:
- kilogram ugotowanych ziemniaków;
- 9 czubatych łyżek mąki pszennej;
- jajko;
- łyżeczka soli.
Ziemniaki przepuść przez maszynkę lub uduś praską. Wymieszaj je z mąką, jajkiem i solą na gładką masę. Z ciasta utwórz sznurki o grubości 2 cm i lekko go spłaszcz. Odcinaj ze sznurka kopytka i wrzucaj do gotującej, osolonej wody z mlekiem. Po wypłynięciu kopytka powinny się gotować jeszcze przez półtorej minuty.
Zobacz też:
Bezglutenowy chleb z serka i masła orzechowego. Nie uwierzysz, jakie to proste!
Pianki do deseru czy gorącej czekolady? Tak zrobisz je w domu i to bez grama cukru
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków