Reklama
Reklama

Nigdy nie dodawaj tego składnika do kopytek. Wyjdą twarde i pozbawione smaku

Kopytka to ukochana potrawa naszego dzieciństwa. W każdym domu smakują nieco inaczej. Najważniejsze jest jednak, by nie były twarde. O tym decyduje jeden składnik. Niektórzy nie mogą sobie wyobrazić bez niego ciasta na kopytka. Nie ma czego się bać, ten przepis jest wypróbowany przez nasze babcie.

Kopytka - bez tego składnika będą miękkie jak nigdy

Kopytka to danie, które rzadko kiedy nam się nudzi. Wynika to z wielu sposobów na ich podanie. Mogą być dodatkiem do sosów mięsnych i grzybowych. Sprawdzą się też na słodko, z masłem lub śmietaną i cukrem. Latem i jesienią podawać je z sezonowymi owocami. Dla wielbicieli tradycyjnej polskiej kuchni przysmakiem będą ziemniaczane kluski podawane ze smażonym boczkiem i cebulą.  

Większość z nas stosuje tradycyjny przepis na kopytka. Zawiera on ugotowane ziemniaki, mąkę pszenną, jajko i sól. Gdy ugotowane kluski są twarde, winą za to obarczamy zbyt dużą ilość mąki.  

Mało kto jednak wie, że jeden składnik w tym przepisie może sprawić, że kopytka nie będą miękkie. Chodzi to o jajko, które ma właściwości sklejające. Czasem jednak może zadziałać zbijająco i wtedy kluski ziemniaczane wyjdą twarde. Warto tradycyjne jajko zastąpić innym składnikiem. W tej roli sprawdzi się mąka ziemniaczana. 

Czytaj też: Nietypowe gołąbki, które pokochasz od pierwszego kęsa. Robi je uczestniczka Master Chefa 

Przepis na kopytka bez jajka 

Mąka ziemniaczana, podobnie jak jajko ma właściwości sklejające. Można więc z powodzeniem zamienić te dwa produkty. Ważne są jednak proporcje. Oto sprawdzony przepis na kopytka bez jajek:  

  • 1 kg ziemniaków; 
  • 200 g mąki pszennej; 
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej; 
  • łyżeczka soli.   

Przepis na kopytka bez jajek nie różni się wiele od tego tradycyjnego. Najpierw ugotuj ziemniaki i przepuść je przez praskę. Następnie dodaj do nich mąkę pszenną i ziemniaczaną. Zagnieć ciasto na gładką masę. Zwijaj ciasto w wałki, spłaszcz je dłonią i odkrawaj kopytka o grubości około 2 cm. Wrzucaj kluski do wrzącej, osolonej wody partiami. Jeśli wrzucisz wszystkie na raz, kopytka się ze sobą posklejają. Od wypłynięcia kluski powinny gotować się jeszcze przez minutę.  

Ugotowane kopytka wyciągaj cedzakiem i układaj jedną warstwą na talerzach. Kluski nie powinny się ze sobą stykać, aby się nie posklejały. Aby osiągnąć efekt jeszcze większej delikatności, wodę do gotowania kopytek wymieszaj pół na pół z mlekiem.  

Zobacz też:

Do ciasta na uszka i pierogi używaj takiej wody. Będą rozpływać się w ustach

​Nikt nie je twoich krokietów? Zrób ten farsz, a nawet dzieci wezmą dokładkę

Tego dania nie zostawiaj na ostatnią chwilę. Przygotuj na kilka dni przed Wigilią

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy