Reklama
Reklama

Nigdy nie dodawaj tego do kiszenia ogórków. Będą do wyrzucenia

Czasem bywa tak, że ogórki kiszone wychodzą miękkie i niesmaczne. Winny może być pewien składnik, po którym kiszonki nadają się do wyrzucenia. Sprawdź, jakich błędów należy unikać podczas robienia tych przetworów. Nie pozwól, aby wylądowały w koszu.

Ogórki kiszone to jedne z najpopularniejszych przetworów kuchni polskiej. Pasują zarówno do kanapek, jak i do dań obiadowych. Wiele osób podjada warzywa prosto ze słoików. Co zrobić, żeby kiszonki wyszły dobre? Musisz wystrzegać się poniższych błędów

Ten dodatek psuje ogórki kiszone

Ogórki kisimy przy odpowiednim zasoleniu, które chroni warzywa przed zepsuciem. Koniecznie musimy użyć soli kamiennej, niezawierającej antyzbrylaczy i innych chemicznych substancji. 

Dodatek soli jodowanej zepsuje ogórki kiszone, ponieważ jod w jej składzie spowolni proces fermentacji. Przez to warzywa będą miękkie i niesmaczne. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kiszenie ogórków - co zrobić, żeby przetwory nie pleśniały? Znamy sposób

Nie tylko zła sól. Inne błędy popełniane przy kiszeniu ogórków

  • Słabe jakościowo i długo przechowywane ogórki

Nie kiśmy ogórków przerośniętych i pustych w środku albo takich, które mają ciemną skórkę. Te długo przechowywane również nie nadają się do kiszenia - tracą twardość i miękkość. Polecamy moczenie warzyw w wodzie przez kilka godzin przed samym zabiegiem.

  • Złe stężenie solanki

Zbyt niskie stężenie solanki powoduje powstanie mętnej wody i nieodpowiednich bakterii, natomiast za wysokie - nadmierne zasolenie i utratę chrupkości. Idealne stężenie powinno wynosić 6-8%.

  • Używanie wody z kranu

Woda z kranu jest zbyt twarda i zawiera chlor, zabijający bakterie, dzięki którym zachodzi proces fermentacji. Ponadto ma także duże ilości żelaza, psującego smak ogórków. Używajmy zatem wody filtrowanej albo takiej przegotowanej i ostudzonej

Najważniejsze zasady kiszenia ogórków

Ogórki kiszone robimy w wyparzonych słoikach, które zakręcamy czystymi zakrętkami. Nie mogą być zardzewiałe. 

Warzywa układamy ciasno w słoikach i całkowicie zanurzamy je w solance. Ilość przypraw, użytych do kiszenia, nie powinna przekraczać 3%. 

Ogórki kisimy w temperaturze kilkunastu stopni Celsjusza. Pamiętajmy, aby nie przechowywać ich zbyt długo - te najstarsze zjadamy w  pierwszej kolejności. 

Zobacz też:

Zrób do kanapek zamiast pasty jajecznej. W PRL-u wszyscy się nią zajadali

Nie tylko ogórki. Te warzywa i owoce również można kisić

Moja babcia robiła je na każdą imprezę. Cała rodzina prosiła o dokładkę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywa | przetwory