Reklama
Reklama

Nie tylko kotlety. Tych potraw z kani musisz spróbować jesienią

Lubisz zbierać jesienne grzyby, ale nie wiesz, jak je wykorzystać, bo znudziły ci się już sosy, zupy i kotlety z kani w panierce? Nie przejmuj się tym, ponieważ w kuchni możesz z nich przygotować również inne szybkie i smaczne dania. Oto trzy propozycje przepisów na potrawy z kani, które skradną twoje serce.

Sezon na kanie w polskich lasach trwa do listopada, więc korzystaj z niego w pełni, (podczas zbiorów uważając, by nie pomylić ich z trującymi muchomorami sromotnikowymi). 

Z pysznych, dorodnych grzybów na szybko możesz zrobić nie tylko kotlety w panierce czy sos do mięsa. W kuchni nie bój się eksperymentować, ponieważ jesień to najlepszy czas, aby przygotować również inne potrawy z kani. Możliwości jest wiele, jednak my wybraliśmy dla ciebie trzy najciekawsze przepisy.

Jak wyczyścić kanie po grzybobraniu? Tak przygotujesz je w kuchni

Gdy nazbierasz kani i upewnisz się, że na pewno nie pomyliłeś ich z innym niebezpiecznym gatunkiem, możesz zabrać je do domu i przygotować do spożycia. Oczyszczenie tych grzybów nie stanowi większego problemu, gdyż mają one duże kapelusze i niewiele zakamarków, w których mogłyby zgromadzić się ziemia czy piasek.

Jak wyczyścić kanie? Przyjrzyj się blaszkom, bo między nimi może kryć się najwięcej zanieczyszczeń. Usuń je ostrożnie nożykiem z ostrym zakończeniem. Trzonków nie musisz myć, bo te i tak nie nadają się do spożycia. Są zbyt włókniste, więc od razu je odkruj i wyrzuć. Jeżeli grzyby są nieco starsze i przerośnięte, możesz wymoczyć ich kapelusze w mleku, aby odzyskały swą mięsistą strukturę.

Może cię zainteresować: Jedz codziennie. Zmniejszysz problemy z pamięcią i ryzyko demencji

Co zrobić z kani - przepisy na 3 pyszne i szybkie dania

Nie masz pomysłu, co zrobić z kani poza kotletami, sosem czy zupą? Sprawdź trzy pomysły nie tylko na obiad, a któryś na pewno przypadnie ci do gustu. To naprawdę smaczne i pożywne dania.

  • Gulasz z kani

Podsmaż na patelni pokrojoną cebulę, wrzuć pokrojone kanie i ząbek czosnku. Kiedy grzyby zmiękną, wlej passatę pomidorową oraz bulion warzywny. Dopraw solą, pieprzem, majerankiem i papryką, a później duś jeszcze kwadrans, aby sos zgęstniał. Na sam koniec dodaj pokrojonego ogórka kiszonego i zaciągnij śmietaną kremówką.

Czytaj również: Wymocz schabowe w tym płynie. Mięso po usmażeniu będzie smaczne i mięciutkie

  • Tarta z kaniami

Aby ją przygotować, potrzebować będziesz około 500 g kani, 250 g mąki, 180 g masła, 4 jajek, 2 ząbków czosnku, 1 cebuli, 100 g boczku wędzonego, 200 ml śmietany (18 proc), 40 g parmezanu, natki pietruszki oraz soli, oregano i pieprzu. 

Zagnieć kruche ciasto, wykorzystując mąkę, 150 g masła, 1 jajko, trochę oregano i soli. Poczekaj, aż się schłodzi, a później wylej na formę do tarty i podpiecz w 180 stopniach Celsjusza przez 15-20 minut. Podsmaż boczek, cebulkę i grzyby. Pozostałe 3 jajka zmiksuj ze śmietaną. Połącz kanie  zjajeczną masą i wylej na kruchy spód. Posyp parmezanem i piecz przez pół godziny.

  • Jesienny omlet z kaniami

Do jego przygotowania potrzebujesz tylko: 2 jajek, 5-6 kapeluszy kani, szczypiorku i połowy cebuli. Wbij jajka do miseczki i rozmaść je dokładnie, aby omlet był puszysty. Podsmaż cebulkę na maśle, dodaj posiekane grzyby i wlej jajka. Gotowy omlet przyozdób szczypiorkiem. 

Zobacz też:

Andrzejkowe ciastka z wróżbą, które zawsze się udają. Bez problemu upieczesz je w domu

​Zamiast drożdżówki wybierz ten deser. Doskonale smakuje i wygładza zmarszczki

W PRL-u nie mogło zabraknąć na stole tego ciasta. Jest pyszne i banalnie proste do zrobienia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy | grzyby