Nie musisz kupować masła klarowanego. Zrobisz je w kilka minut i sporo zaoszczędzisz
Na początek zła wiadomość – bez tego składnika możemy zapomnieć o przygotowaniu wielu przepisów, przede wszystkim wymagających smażenia, ale także niektórych zup. Teraz czas na dobrą – bez problemu możesz sporządzić go we własnym domu. Potrzebna będzie tylko jedna rzecz – kostka masła o zawartości przynajmniej 82 proc. tłuszczu. Jak przygotować masło klarowane? Do czego je stosować?
Masło zwykłe i masło klarowane różnią się procesem przygotowania, a dokładniej dodaniem do niego kolejnego etapu.
Masło klarowane to ten sam tłuszcz odzwierzęcy co kostki owijane w papier z warstwą folii czy metalu. Klarowanie to po prostu gotowanie go na małym ogniu.
Proces wymaga czasu i uwagi, ale przynosi wartościowe efekty. Masło klarowane jest bardzo trwałe – można je przechowywać w lodówce nawet przez 1,5 roku. Zmieniają się także parametry termiczne, po klarowaniu masło osiąga wysoką temperaturę dymienia przekraczającą 200 stopni, co czyni je idealnym do głębokiego smażenia i pieczenia potraw, bez obawy o przypalenie.
Sprawdź: Czego używać do smażenia? Dietetyk wyjaśnia, który tłuszcz jest najzdrowszy
Ważną różnicą są też przemiany chemiczne w trakcie klarowania. W procesie usuwana jest niemal cała pozostała w maśle laktoza, co czyni potrawy sporządzone z jego użyciem bezpiecznymi dla osób z nietolerancją tego białka. Masło klarowane to idealny wybór tam, gdzie potrzebny jest trwały, uniwersalny i trudny do przypalenia tłuszcz kuchenny.
Po pierwsze, masło nadające się do klarowania musi mieć zawartość przynajmniej 82 proc. tłuszczu. Po drugie, w trakcie gotowania trzeba zbierać tworzącą się na powierzchni pianę. Dobrze będzie zawczasu przygotować kawałek gazy.
Żeby przygotować masło klarowane:
- Podziel kostkę (lub kostki) na mniejsze kawałki i powoli roztapiaj je na małym ogniu.
- Nie mieszaj roztopionego masła. Poczekaj, aż na powierzchni zaczną zbierać się szumowiny i zacznij wyławiać je łyżką.
- Załóż gazę na sitko lub bezpośrednio na inny pojemnik (np. słoik).
- Kiedy na powierzchni przestaną pojawiać się białe zanieczyszczenia, przelej mieszaninę przez gazę. Dla pewności możesz powtórzyć ten krok.
Przygotowane w ten sposób masło klarowane odstaw do ostygnięcia, a potem przechowuj w lodówce. Jeżeli trafisz w sklepie na masło w promocji, warto od razu kupić kilka kostek i przyrządzić na raz większą porcję. W tym przypadku nie trzeba obawiać się krótkiej daty przydatności. Jak pisaliśmy wcześniej, masło klarowane zachowuje swoje właściwości nawet do 16-18 miesięcy.
Zobacz też:
Bezglutenowy chleb z serka i masła orzechowego. Nie uwierzysz, jakie to proste!
Pianki do deseru czy gorącej czekolady? Tak zrobisz je w domu i to bez grama cukru
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków