Lubisz placki ziemniaczane? Wypróbuj tych w wersji francuskiej, a nie wrócisz do zwykłych
Potrawy z ziemniaków cieszą się w polskiej kuchni wyjątkową popularnością. Przede wszystkim są tanie i łatwo dostępne. Oczywiście klasyczna "potrawa" to po prostu ziemniaki ugotowane do obiadu, ale możemy zrobić także kluski czy placki. Poznaj przepis na placki ziemniaczane po francusku, a nie wrócisz do tych klasycznych.
Francuzi, podobnie jak Polacy, kochają ziemniaki. Mają także swój przepis na potrawę, która jest czymś pomiędzy polskimi plackami ziemniaczanymi a hiszpańską tortillą, czyli pomme de terre darphin. Do przygotowania placków ziemniaczanych po francusku potrzebujesz:
- ½ łyżeczki gałki muszkatołowej,
- 1 łyżkę masła,
- 30 g suszonych prawdziwków,
- 600 g ziemniaków,
- olej do smażenia,
- sól, pieprz.
Podobnie, jak w przypadku klasycznej polskie wersji, najlepiej postawić na ziemniaki mączyste. Suszone borowiki możesz zastąpić podgrzybkami, ale najlepiej sprawdzą się właśnie prawdziwki.
Sprawdź również: Zamiast mąki do panierowania schabowych użyj tego. Będą soczyste i chrupiące
Suszone grzyby przełóż do miski, zalej ciepłą wodą i odstaw na 2 godziny. Po tym czasie grzyby odsącz (wodę zostaw do przygotowania sosu), na patelni rozgrzej olej i podsmażaj je przez około 4-5 minut. Przełóż do ostygnięcia. Ziemniaki umyj, osusz, obierz i zetrzyj na tarce o średnich oczkach. Odciśnij nadmiar wody — włóż starte ziemniaki do czystej bawełnianej ściereczki i wyciśnij. Ziemniaki przypraw gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Wystudzone grzyby posiekaj i dodaj do startych ziemniaków z przyprawami. Masę dokładnie wymieszaj.
Sprawdź również: Kopytka będą miękkie, ale się nie rozpadną. Zastosuj trik mojej babci
Piekarnik rozgrzej do 170 stopni Celsjusza. Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Na patelni rozgrzej olej z łyżką masła. Nakładaj porcję ziemniaków, delikatnie rozprowadzaj po patelni i smaż z obu stron na rumiany kolor. Placek ziemniaczany po francusku przełóż na blachę i wstaw do rozgrzanego piekarnika na 4-5 minut. Podawaj z sosem grzybowym przygotowanym na bazie wody po moczeniu grzybów lub ulubionymi warzywami — marchwią, selerem, szpinakiem, brokułami, groszkiem, a nawet kapustą bok choy. Smacznego!
Zobacz też:
Użyj do ciasta zamiast masła. Będzie puszyste i wilgotne w środku, a do tego mniej kaloryczne
Tak zrobisz domowy napój kolagenowy. Zachowasz młodość i pieniądze w portfelu
Zawierają więcej witaminy C niż cytryna. Nasze babcie je kochały, my zapomnieliśmy