Reklama
Reklama

Gęsina wyjdzie krucha i smaczna. Nie zapomnij o tym dodatku

Wiele osób na 11 listopada przyrządza gęsinę. Jest to danie oczarowujące smakiem, o ile odpowiednio je przyrządzimy. Osiągnięcie idealnie miękkiego oraz kruchego mięsa nie jest proste, ale dzięki cierpliwości i kilku trikom, uda nam się przyrządzić apetyczną gęsinę. Podpowiadamy, jak to zrobić.

11 listopada na wielu stołach w Polsce króluje gęsina. Chcąc cieszyć się jej niepowtarzalnym smakiem, miękkością i kruchością mięsa, musimy wiedzieć, jak odpowiednio przyrządzić tę potrawę. Na szczęście wystarczy kilka łatwych trików, które nam to ułatwią. Podpowiadamy, jak zrobić idealną i niezwykle smaczną gęsinę.

Jak przygotować idealnie miękką i kruchą gęsinę? Wypróbuj te sposoby

Pieczona gęsina jest tradycyjnym daniem, które niewątpliwie cieszy swoim smakiem. Jednak musi być ono odpowiednio przyrządzone, aby mięso było miękkie i równocześnie kruche oraz aromatyczne. Kluczem do tego jest powolne pieczenie gęsiny w niskiej temperaturze.

Bardzo ważne jest także wcześniejsze zamarynowanie mięsa, dzięki czemu wzbogacimy jego smak oraz pozwolimy przyprawom w pełni przesiąknąć do dania. Oprócz podstawowych przypraw, wśród których znajduje się sól, tymianek, pieprz czy majeranek, warto wzbogacić danie o czosnek, rozmaryn, a także jabłkowy sok, który doda mięsu delikatnej słodyczy.

Dodatkowo musimy również zadbać o dobrej jakości jabłka. Nie bez znaczenia jest to, jakie odmiany wybierzemy. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się antonówka lub boiken, ponieważ odmiany te świetnie znoszą pieczenie i nadają daniu dodatkowej kwaskowatości.

Podczas pieczenia gęsiny musimy pamiętać także o kilku prostych trikach, aby smakowała ona znakomicie. W pierwszej fazie należy piec udka w 120 stopniach Celsjusza przez kilka godzin, dzięki czemu nadamy mięsu miękkiej konsystencji. Następnie ostatnie pieczenie wykonujemy w 180 stopniach Celsjusza, co pozwoli zadbać o chrupiącą skórkę gęsiny.

Czytaj również: To najlepsza zupa na odchudzanie. Możesz jeść do woli, a kilogramy polecą w dół

Przepis na gęsie udka z jabłkami - jak je przyrządzić?

Przygotowanie smacznej gęsiny wymaga od nas cierpliwości i dokładności. Jednak do przyrządzenia tej tradycyjnej i robiącej wrażenie potrawy, nie potrzebujemy wcale wielu składników. Oto produkty, które musimy kupić:

  • 2 udka z gęsi (ok. 1-1,2 kg)
  • jabłka,
  • 1 szklanka soku jabłkowego,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 2 gałązki rozmarynu,
  • pieprz,
  • suszony tymianek,
  • suszony majeranek.

Pierwszym krokiem jest umycie oraz osuszenie udek. Następnie nacieramy je solą, posypujemy pieprzem, majerankiem oraz tymiankiem. Ząbki czosnku wkładamy wokół mięsa i odstawiamy całość na kilka godzin do lodówki.

Po upływie tego czasu wlewamy sok jabłkowy do głębokiego naczynia żaroodpornego i układamy na nim udka skórą do dołu. Naczynie przykrywamy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 120 stopni Celsjusza. W tej temperaturze pieczemy gęsinę przez 2 godziny.

Następnie obracamy udka skórą do góry, wtykamy w każde gałązkę rozmarynu i pieczemy przez kolejne 1,5 godziny. Po tym czasie zwiększamy temperaturę do 180 stopni Celsjusza i zdejmujemy pokrywkę z naczynia oraz dodajemy przekrojone na pół jabłka. Całość pieczemy jeszcze przez pół godziny, aż skórka będzie zarumieniona.

Jak urozmaicić to danie?

Pieczone gęsie udka są tradycyjnym daniem, które często pojawia się w wielu domach na 11 listopada. Jednak pomimo tego, że jest to tradycyjna potrawa, to warto z nią nieco poeksperymentować i dodać inne przyprawy lub dodatki, aby zaskoczyć domowników nowym smakiem gęsiny.

Na przykład do marynaty możemy dodać odrobinę miodu. Podkreśli on smak jabłek oraz rozmarynu, a także nada mięsu lekkiej karmelizacji. Natomiast, jeśli preferujemy ziołowe aromaty, to warto zamienić rozmaryn na cząber lub szałwię, czyli zioła, które świetnie komponują się z gęsim mięsem. Do marynaty możemy również użyć odrobiny octu jabłkowego, który doda kwaskowatości i zmiękczy mięso.

Zobacz też:

​Najlepsze ciasto na Andrzejki. Goście będą prosić o dokładkę

Klasyczne danie z PRL-u, które dziś mało kto robi. Jest tanie, smaczne i zdrowe

Te potrawy wigilijne możesz przygotować na długo przed świętami. Nie musisz nawet czekać do grudnia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy | obiady domowe