Reklama
Reklama

Dodawaj do jogurtu zamiast musli czy płatków owsianych. Waga szybko przestanie być problemem

Śniadanie powinno być sycące, a zarazem szybkie w przygotowaniu, dlatego też najczęściej wybór pada na owsiankę lub jogurt z dodatkiem musli. Najchętniej sięgamy po produkty, które są nam dobrze znane. Warto jednak czasami spróbować czegoś nowego, co może przynieść wiele korzyści dla naszego organizmu. Niepozornie małe ziarenka kryją w sobie ogromny potencjał, choć mało kto o nich mówi. Dowiedz się więcej na temat ziaren amarantusa i przekonaj się, dlaczego warto włączyć je do swojej diety.  

Ziarna tej mało popularnej rośliny pełne są zdrowych wartości odżywczych. Ich regularne spożywanie może przynieść wiele dobrego dla naszego organizmu. Ziarna amarantusa, bo to o nich właśnie mowa, mają szerokie zastosowanie i z łatwością można włączyć je do swojej codziennej diety. Co o nich wiadomo? 

Czym jest amarantus oraz jakie posiada właściwości?

Amarantus pochodzi z Ameryki Południowej i uprawiany jest już od dawnych czasów. Z czasem zdobył swoją popularność również w innych zakątkach świata. Często nazywany jest pseudo zbożem. Pod nazwą tą kryje się wytwarzanie bogatych w skrobię nasion, co cechuje takie zboża jak pszenica czy żyto. Amarantus zbożem jednak nie jest. W Polsce pomimo swojego szerokiego zastosowania nadal nie cieszy się dostatecznym zainteresowaniem, choć coraz częściej mówi się o jego właściwościach.  

Drobne, niczym niewyróżniające się ziarenka amarantusa to niezwykle cenne źródło wartości odżywczych. Zawarte w nich są między innymi zdrowe kwasy tłuszczowe, o których wiele słyszy się w ostatnim czasie, bowiem wspomagają prawidłową pracę serca. Dodatkowo posiada liczne składniki odżywcze, takie jak żelazo, potas czy fosfor, a także cenne witaminy z grupy B.  

Przeczytaj również: Wzmacnia odporność, wspiera metabolizm i wygładza cerę. Wystarczy jedna szklanka dziennie

Amarantus wspomaga proces odchudzania 

Ziarna amarantusa cechuje również duża zawartość białka, większa aniżeli w przypadku innych zbóż. Co więcej, białko to posiada wysoką wartość odżywczą. W jego skład wchodzą aminokwasy, które są istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.   

Niezwykle cenną właściwością ziaren amarantusa jest błonnik. Poprawia on skutecznie proces trawienia, pozytywnie wpływając na cały układ trawienny, a także przyspiesza przemianę materii. Dodatkowo ziarna te warto włączyć do swojej diety podczas odchudzania. Są niezwykle sycące, a przy tym nie zawierają wiele kalorii. Śniadanie z ich dodatkiem dostarczy dużo energii oraz da poczucie sytości na długi czas.  

Zobacz także: Zielony koktajl od Anny Lewandowskiej. Prosty i smaczny przepis na zdrowe śniadanie

Amarantus zamiast płatków owsianych na śniadanie  

Amarantus doceniany jest więc poprzez szereg swoich właściwości, a także wiele możliwości jego zastosowania. Włączenie go do codziennej diety jest niezwykle proste. Ziarna amarantusa można dodać do sałatek i zup. Zmielone w postaci mąki można wykorzystać do domowych wypieków bądź przygotowania ciasta na naleśniki. Ziarna te mogą stanowić również bazę do pożywnego śniadania.  

A gdyby tak, zamiast dobrze znanej owsianki przygotować posiłek na bazie ziaren amarantusa? Przygotowanie jest niezwykle proste i szybkie. Potrzebne będą do tego następujące składniki:  

  • 200 g amarantusa 
  • 400 ml gorącej wody
  • ¼ jogurtu naturalnego  
  • Sezonowe owoce  
  • Orzechy i bakalie  
  • Opcjonalnie jako słodzik: miód  

Przygotowanie takiego śniadania należy rozpocząć od przepłukania ziaren, aby pozbyć się goryczy. Następnie wystarczy zalać je wrzątkiem i gotować na małym ogniu przez około 20 minut. Do miękkich już ziaren pozostaje dodać jogurt oraz pozostałe składniki. Najlepiej będzie smakować z ulubionymi dodatkami takimi jak świeże owoce, orzechy czy miód. 

Zobacz też:

Orzeźwiająca kawa mrożona na gorące dni. Nietypowy dodatek może zaskoczyć

Łosoś i szparagi w roli głównej. Prosty przepis, a smakuje jak w najdroższej restauracji

Do mizerii dodaj ten składnik. Jest nietypowy, ale znakomicie podkręca smak

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowe żywienie | dieta