Ciasto drożdżowe z tego przepisu zawsze wychodzi. Smakuje jak u babci
Jednym z podstawowych przepisów w kuchni każdej gospodyni jest ten na ciasto drożdżowe. To świetna baza do przygotowywania wypieków z owocami lub innymi ulubionymi dodatkami, a nawet z samą kruszonką. Poznaj ciasto drożdżowe z przepisu babci oraz trik, który sprawi, że zawsze wyjdzie idealnie wyrośnięte.
Składniki na drożdżówkę to produktu, które znajdziemy w praktycznie każdym domu. Do przygotowania ciasta drożdżowego z przepisu babci będziesz potrzebować:
- 1 łyżeczka cukru wanilinowego,
- 100 g cukru,
- 100 g masła,
- 2 jajka,
- 25 g świeżych drożdży,
- 250 ml mleka,
- 500 g mąki pszennej,
- szczypta soli.
Pamiętaj, że masło i jajka muszą być w pokojowej temperaturze, więc najlepiej wyjąć je odpowiednio wcześniej z lodówki. Mleko delikatnie podgrzej, by było letnie. Możesz także zastąpić świeże drożdże około 7 g suchych.
Sprawdź również: Najlepszy przepis na kruche ciasto. Jest w mojej rodzinie od pokoleń
Zacznij od przygotowania rozczynu. Do miseczki lub dzbanka wsyp pokruszone drożdże, dodaj łyżkę cukru, dwie łyżki mąki i połowę szklanki letniego mleka. Wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw na około 15 minut. Do dużej miski przesiej mąkę, dodaj cukier wanilinowy, cukier, rozpuszczone i przestudzone masło, jajka, rozczyn i szczyptę soli. Dokładnie wyrób ciasto, przykryj ściereczką i odstaw na około 70 minut, by podwoiło swoją objętość. Blachę o wymiarach 23×28 cm wyłóż papierem do pieczenia, ponownie zagnieć wyrośnięte ciasto i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza na około 40 minut.
Sprawdź również: Są jeszcze lepsze niż jagodzianki. Z tego przepisu robiła je moja babcia
Kluczem do upieczenia idealnego ciasta drożdżowego jest temperatura. Chodzi o przede wszystkim o temperaturę w pomieszczeniu i brak przeciągów. Warto także pamiętać o odpowiedniej temperaturze płynów, a w szczególności mleka. Powinno być letnie, ale nie gorące, gdyż może zabić drożdże. Jednak największym trikiem w przygotowaniu idealnego ciasta drożdżowego jest... temperatura rąk. Mało kto o tym myśli, jednak jeśli zaczniemy wyrabiać ciasto zimnymi rękoma, nie będzie miało perfekcyjnych warunków do odpowiedniego wyrastania.
Zobacz też:
Dietetyk zdradza przepis na sernik, który nie pójdzie w boczki. Możesz go jeść bez obaw
Nie tylko ziemniaki i cukinia. Makłowicz robi placki z jeszcze innego warzywa
Kulki mocy lepsze niż Lewandowskiej. Zrobisz je w domu z kilku tanich składników