Chcesz schudnąć i rezygnujesz z chleba? Dietetyk tłumaczy, czy warto
Odchudzanie to stosunkowo złożony proces, którego znaczną część stanowi to, co jemy. A właściwie to, czego unikamy na naszych talerzach. Według dietetyków za sukcesem odchudzania w 80 proc. stoi właśnie sposób odżywiania. Sprawdź, czy jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, warto wyeliminować z diety chleb.
Chleb to podstawa śniadań i kolacji wielu Polaków. Choć w ostatnich latach pogląd na temat jego spożycia ewoluował, to nadal statystyczny Polak spożywa aż 3 kilogramy chleba miesięcznie. Czy warto w takim razie wykluczyć go z diety?
Przede wszystkim trzeba zauważyć, że nie każdy chleb jest taki sam. Najważniejszy w tym przypadku jest jego skład. Najczęściej myśląc o chlebie, oczami wyobraźni widzimy ten klasyczny, pszenny bochenek. W 100 gramach takiego wypieku znajduje się około 250-260 kcal. Podobnie w chlebie żytnim. Mniej kaloryczny jest, chociażby pumpernikiel, gdzie w 100 gramach jest ok. 240 kcal. Warto jednak pamiętać, że oprócz kalorii ważny jest także indeks glikemiczny czy indeks sytości. W obu kategoriach pieczywo pełnoziarniste zdecydowanie wygrywa ze zwykłym, pszennym odpowiednikiem.
Sprawdź również: Jesienią wzmacnia odporność lepiej, niż tradycyjny czosnek i ma łagodniejszy smak
Wracając jednak do ograniczenia spożycia chleba podczas odchudzania, należy przeanalizować jadłospis. Spadek wagi uzyskamy, gdy bilans kaloryczny będzie ujemny. Żeby to zrobić trzeba mieć świadomość tego, co jemy. Jeśli na śniadanie zjemy cztery kromki chleba pszennego, to dostarczymy naszemu organizmowi ok. 250 kcal. Gdy postawimy na chleb razowy i zjemy jedynie trzy kromki, nasz organizm otrzyma ok. 225 kcal oraz o wiele dłużej będziemy syci. Dla osób, które spożywają chleb dwa razy dziennie, w przekroju miesiąca może to być nawet 1500 kcal mniej. Jeśli w ogóle zrezygnujemy z chleba, praktycznie nie będziemy musieli zmieniać reszty naszego jadłospisu, by schudnąć. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze w odchudzaniu jest zdrowe podejście i zbilansowana dieta.
Zobacz też:
Najlepsze ciasto na Andrzejki. Goście będą prosić o dokładkę
Klasyczne danie z PRL-u, które dziś mało kto robi. Jest tanie, smaczne i zdrowe
Te potrawy wigilijne możesz przygotować na długo przed świętami. Nie musisz nawet czekać do grudnia