Beza więcej nie opadnie po wyjęciu z piekarnika. Wystarczy, że będziesz pamiętać o tym
Idealnie upieczona beza jest krucha z wierzchu i lekko ciągnąca się w środku. Choć wydaje się prostym do zrobienia deserem, wielu rezygnuje z jej przygotowania już po pierwszej próbie. Powód jest prosty - często beza świetnie wygląda w piekarniku, ale po wyjęciu opada. Wygląd żałosnego, białkowego placka skutecznie zniechęca do podejmowania kolejnych wysiłków. Francuzi mają jednak na to swój sposób. Kiedy go poznasz, desery bezowe na stałe zagoszczą na twoim stole.
Beza jako deser powstała stosunkowo niedawno. Związana jest z tym pewna historia. W latach dwudziestych ubiegłego wieku baletnica Anna Pawłowa odwiedziła Australię. W restauracji hotelowej poprosiła o lekki deser. Sam szef kuchni przygotował specjalnie dla niej bezę ze śmietaną i owocami. Jego inspiracją był wygląd baletowych spódnic. Stąd się zresztą wzięła nazwa deseru - beza Pavlova.
Nie trzeba być szefem kuchni, by przygotować taką słodką perełkę. Jeśli boisz się, że beza opadnie, wykorzystaj patent Francuzów. Nie wyciągaj jajek prosto z lodówki, trzeba poczekać, aż będą miały temperaturę pokojową.
Cukier do bezy dodawaj stopniowo, łyżkami. Aby beza nie opadła, na koniec do masy dodaj po łyżeczce mąki ziemniaczanej i octu winnego lub soku z cytryny. Po upieczeniu nie wyciągaj bezy z piekarnika - pozwól jej ostygnąć wraz z nim. Tak upieczoną bezę możesz przechowywać w temperaturze pokojowej bez przykrycia przez trzy dni.
Czytaj też: Czy ciasto czekoladowe bez mąki i cukru może być smaczne? Tak, w dodatku zrobisz je w 10 minut
Chcesz się poczuć, jak szef australijskiej kuchni, który ma zaspokoić wyśrubowane gusta słynnej tancerki? Przygotuj bezę Pavlowa. Z naszymi wskazówkami wyjdzie pyszna i z pewnością nie opadnie. Przepis na samą bezę nie wymaga wielu składników. Dochodzi do tego jednak krem i owoce.
Składniki na bezę:
- 4 białka;
- 250 g cukru;
- łyżeczka mąki ziemniaczanej;
- łyżeczka octu winnego lub soku z cytryny.
Składniki na krem:
- 250 g serka mascaprone;
- pół szklanki śmietany 30%;
- łyżka cukru waniliowego.
Przepis na bezę Pavlova:
Nastaw piekarnik na 120 stopni z termoobiegiem. Białka najpierw zmiksuj na średnich obrotach, potem dodawaj do nich co pół minuty łyżkę cukru. Na koniec miksuj wszystko na wysokich obrotach przez 20 minut. Kiedy masa będzie sztywna, dodaj do niej mąkę ziemniaczaną i ocet lub sok z cytryny i miksuj jeszcze przez kilka sekund.
Na blaszce rozłóż papier do pieczenia, narysuj na nim okrąg. Wyłóż na okrąg łyżkami ubitą masę, wyrównaj brzegi łyżką. Piecz przez minutę w 120 stopniach, po czym zmniejsz temperaturę do 90 stopni. Teraz zaczyna się suszenie bezy, które może potrwać 2,5 godziny. Po tym czasie wyłącz piekarnik, ale nie wyciągaj bezy.
Krem zrób z bardzo zimnych składników. Miksuj śmietankę, serek i cukier waniliowy przez minutę. Połóż na bezę tuż przed podaniem i udekoruj owocami.
Zobacz też:
Klasyczne danie z PRL-u, które dziś mało kto robi. Jest tanie, smaczne i zdrowe
Te potrawy wigilijne możesz przygotować na długo przed świętami. Nie musisz nawet czekać do grudnia
Bezglutenowy chleb z serka i masła orzechowego. Nie uwierzysz, jakie to proste!