Babciny przepis na słodki przysmak z PRL-u. Kultowe ciasto na głowę bije sernik i szarlotkę
Wuzetka to chyba najsłynniejsze ciasto późnego PRL-u, które do dziś jest uwielbiane przez Polaków. Możemy ją kupić w prawie każdej cukierni, ale o wiele lepiej będzie smakowała nam wtedy, gdy zrobimy ją samodzielnie we własnym domu. Oto prosty przepis na kultowy słodki przysmak, którym zajadali się nasi rodzice.
Mało jest ciast, które z kawą i herbatą komponowałyby się tak dobrze, jak słynna wuzetka. Słynny przysmak PRL-u do dziś jest podawany jako deser na wielu polskich weselach, komuniach, urodzinach czy imieninach, ale wcale nie musimy czekać na ważną uroczystość, aby móc się nim zajadać.
Słodkie wuzetki możemy kupić w niemal każdej cukierni, ale tak naprawdę wcale nie musimy wydawać na nie pieniędzy. Z reguły o wiele bardziej smakują nam domowe wypieki, a przygotowanie wuzetki według babcinego przepisu nie jest skomplikowane, dlatego koniecznie spróbujmy zrobić ją samodzielnie.
Podobno nazwa słynnej wuzetki została wymyślona jeszcze w latach 40. XX wieku, na cześć powstającej trasy W-Z. Ogromną popularność ciasto to zyskało jednak dopiero w późnym PRL-u i do dziś z apetytem zajada się nim wielu Polaków. Co prawda, w ostatnich latach zainteresowanie tym przysmakiem spadło z uwagi na fakt, iż w Internecie mamy szybki dostęp do przepisów na wypieki z całego świata, jednak wuzetka wciąż jest uznawana za sztampowy deser podawany na weselach, komunikach oraz innych rodzinnych uroczystościach.
Może cię zainteresować: Domowe krówki z czterech składników. Ich smak przeniesie cię w czasie do PRL-u
Sam przepis na wuzetkę nie jest skomplikowany, lecz trzeba mieć na uwadze, że nie jest to wypiek banalny. Aby go przygotować, najpierw musimy zaopatrzyć się w dużą blachę i zakupić w sklepie spożywczym potrzebne produkty.
Składniki na czekoladowy biszkopt:
- mąka - 500 g
- kakao - 100 g
- maślanka - 300 ml
- jajka - 5 sztuk
- cukier - 1 szklanka
- soda oczyszczona - 2 łyżeczki
- proszek do pieczenia - 2 łyżeczki
- sól - szczypta
- mocna, słodka, ostudzona kawa - 1 szklanka (do nasączenia biszkoptu)
Składniki na krem:
- mocno schłodzona śmietanka 30 proc. - 400 ml
- mocno schłodzona kwaśna śmietana 18 proc. - 400 ml
- żelatyna - 3 łyżeczki
- cukier waniliowy - 1 opakowanie
- cukier puder - 4 łyżki
Składniki na polewę czekoladową:
- śmietanka 30 proc. - 200 ml
- czekolada deserowa - 200 g
Czytaj również: Dietetyczne napoleonki są smaczniejsze od tradycyjnych. Możesz zjeść 2 porcje bez wyrzutów sumienia
Poziom trudności przygotowania wuzetki określić możemy jako średni, przede wszystkim z uwagi na dużą ilość składników, które musimy ze sobą połączyć. Najpierw robimy ciasto czekoladowe, przypominające biszkopt. Oddzielamy białka od żółtek. Te pierwsze ubijamy na sztywną pianę, cały czas dosypując cukier. Dodajemy również po jednym żółtku. Do naczynia wsypujemy mąkę, kakao, proszek do pieczenia i odrobinę soli. Dorzucamy również maślankę, żółtka jaj oraz olej. Całość dokładnie mieszamy. Później do ciasta dodajemy gotową masę jajeczną i staramy się połączyć je w spójną konsystencję.
Ciasto wylewamy na nasmarowaną blachę i pieczemy przez około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Gdy będzie gotowe, pozostawiamy je do wystudzenia i zajmujemy się przygotowaniem kremu. Na początek zalewamy żelatynę 5 łyżkami ciepłej wody. Ubijamy schłodzoną śmietankę z cukrem, później dodajemy stopniowo również kwaśnej śmietany i przez chwilę ubijamy. Na sam koniec dokładamy także rozpuszczoną żelatynę i całość dokładnie mieszamy.
Ciasto kroimy na dwa blaty za pomocą nitki. Pierwszy nasączamy schłodzoną kawą. Nakładamy warstwę kremy i przykrywamy drugim blatem, lekko dociskając. Wierzchni blat również nasączamy kawą, jednak w mniejszej ilości. Całość polewamy prostą polewą czekoladową, którą robimy, najpierw podgrzewając śmietankę w rondelku, a po zdjęciu jej z ognia musimy dodać połamaną czekoladę i mieszać do momentu, aż powstanie czekoladowa masa. Gdy polejemy ciasto, wkładamy gotową wuzetkę do lodówki na 3-4 godziny, a przed podaniem kroimy ją na kwadraty i dekorujemy bitą śmietaną.
Zobacz też:
Wzmacnia odporność i ułatwia odchudzanie. Dodawaj do owsianki zamiast mleka
W PRL-u była przysmakiem, zwłaszcza zimą. Dziś mało kto o niej pamięta
Najlepsza zalewa do grzybków. Z tego przepisu robiła ją moja babcia