Babcia zawsze dodaje do rosołu. Dzięki temu jest klarowny, a szumowiny znikają
Rosół to nie tylko kulinarna uczta, ale także nieodłączny element polskiej tradycji. Idealny, powinien być aromatyczny i klarowny. Co zrobić z szumowinami na powierzchni rosołu? Nie musisz wyławiać ich łyżką. Nasze babcie miały na to prosty trik.
Szumowiny to nic innego jak ścięte pod wpływem temperatury białko zwierzęce, które unosi się na powierzchni rosołu. Przez to zupa nie wygląda zbyt estetycznie. Najczęściej szarą pianę białka zbieramy z powierzchni za pomocą łyżki. Ten sposób na usunięcie szumowin jest skuteczny, jednak czasochłonny. Nie każdy ma na to czas.
Dobra wiadomość jest taka, że pod wpływem długiego gotowania, białko osiądzie na dnie wywaru, który stanie się przez to klarowny. Wymaga to jednak czasem 4-5 godzin pyrkania rosołu na małym ogniu. Są też inne, dużo szybsze domowe triki na usunięcie szumowin.
Nie masz czasu na ściąganie szarej piany łyżką lub czekanie kilku godzin, aż białko opadnie na dno? Skorzystaj z szybkich, domowych sposobów na pozbycie się szumowin:
- białko jajka - najłatwiejsza droga. Dodaj do wywaru jedno lub dwa białka jajka. Gdy się zetną, absorbują szumowiny;
- podgrzewanie rosołu z jednej strony: ustaw garnek na kuchence tak, by tylko połowa znajdowała się na palniku. Ciepło będzie działać tylko z jednej strony i tam zbiorą się szumowiny, przez co będą łatwiejsze do usunięcia;
- trik z lodem: w momencie, gdy na powierzchni rosołu pojawią się szumowiny, dodaj do niego kilka kostek lodu. To sprawdzony sposób na klarowność zupy.
Klarowny, pozbawiony szumowin rosół to duma każdego kucharza. Przy odrobinie wprawy można z niego zrobić popisowe danie.
Czytaj też: Przepis na gotowany sernik zdradziła mi babcia. Od tamtej pory nie robię innego
Smak rosołu w każdym domu jest nieco inny. Wynika to głównie z rodzaju mięs, których używamy do przygotowania wywaru. Niemałe znaczenie ma też długość gotowania. Największe szanse na wydobycie pełni aromatu daje powolne gotowanie zarówno mięsa, jak i warzyw. Oto podstawowe zasady przygotowania idealnego rosołu:
- mięso dobrej jakości. Wybierz najlepsze kawałki, aby uzyskać pełen smak;
- zadbaj o świeże warzywa. Mają one więcej aromatu, niż te zwiędłe;
- gotuj rosół powoli, na małym ogniu. Dłuższy czas gotowania pozwoli składnikom uwolnić pełnię smaku;
- posól rosół pod koniec gotowania. Pozwoli to wydobyć z wywaru więcej aromatu;
- uzupełniaj rosół wrzątkiem. Pomoże to wyklarować wywar. Dodanie do zupy zimnej wody zatrzyma proces uwalniania smaku i aromatu.
Dzięki tym prostym wskazówkom, twój rosół zawsze będzie klarowny i aromatyczny, a szumowiny nie będą już problemem.
Zobacz też:
Bezglutenowy chleb z serka i masła orzechowego. Nie uwierzysz, jakie to proste!
Pianki do deseru czy gorącej czekolady? Tak zrobisz je w domu i to bez grama cukru
Do zupy buraczkowej dodaję tę przyprawę. Wspaniale smakuje i spala tłuszcz z boczków