Reklama
Reklama

​ZUS wyliczył ci zbyt niską emeryturę? Złóż wniosek i zyskaj dodatkowe pieniądze, które ci się należą

Osoby, które odprowadzały składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim wieku, mogą mieć zaniżone wyliczenie emerytury. Wszystko wiąże się z jedną kwestią, a mianowicie kapitałem początkowym. Dowiedz się, jakie kryteria musisz spełniać, by mieć możliwość złożenia wniosku naliczenie kapitału początkowego.

Czym jest kapitał początkowy?

Zgodnie z informacjami, które są zawarte na rządowych stronach internetowych, kapitał początkowy to "odtworzona kwota składek na ubezpieczenie społeczne opłaconych przez ubezpieczonego lub płatnika jego składek do 1 stycznia 1999 roku". Co ważne — nie jest to świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kapitał początkowy jest uwzględniany przy obliczaniu tzw. nowej emerytury.

Sprawdź również: Jeszcze więcej zniżek dla seniorów. Nie trzeba mieć legitymacji emeryta, wystarczy ta karta

Kto może złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego?

Konieczność ustalania kapitału początkowego wynika z faktu, że do 31 grudnia 1998 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie był zobligowany do prowadzenia indywidualnych kont osób ubezpieczonych. Z tego względu ZUS nie ma możliwości sprawdzenia, ile środków zostało wpłaconych na takie konto.

Dla osób urodzonych po 1948 roku ZUS oblicza wkład emerytalny na podstawie stażu pracy i zarobków w okresie do 1 stycznia 1999 roku. Z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych obliczy kapitał początkowy z urzędu wszystkim urodzonym po 1948 roku (jeśli byli zatrudnieni lub sami odprowadzali składki).

ZUS ustali kapitał początkowy osobom urodzonym przed 1949 rokiem. W tym przypadku konieczne jest jednak spełnienie wszystkich z czterech poniższych warunków:

  • osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego po 31 grudnia 1998 roku,
  • osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, kontynuowanie pracy oraz opłacanie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe,
  • posiadanie odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego,
  • złożenie wniosku o emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego (po raz pierwszy) po 31 grudnia 2008 roku oraz wystąpienie o obliczenie emerytury według nowych zasad.

W obu powyższych przypadkach Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala kapitał początkowy z urzędu po złożeniu wniosku o emeryturę.

Jak złożyć wniosek o ustalenie kapitału początkowego?

Osoby, które np. znalazły dokumenty potwierdzające zatrudnienie, a przede wszystkim wysokość otrzymywanych zarobków, przed 1 stycznia 1999 roku, mają prawo do złożenia wniosku o ustalenie kapitału początkowego. Mogą to zrobić osobiście w dowolnym oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przez pełnomocnika, korzystając z usług operatora pocztowego bądź przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Złożenie wniosku jest bezpłatne, a rozpatrzy go jednostka właściwa ze względu na miejsce zameldowania wnioskodawcy.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | ZUS | seniorzy