Reklama
Reklama

Znalazłeś je w czasie spaceru po lesie? Możesz sporo zarobić. Nawet kilkaset złotych za kilogram zrzutów

Budząca się do życia wiosna sprzyja leśnym spacerom. Podczas wędrówek po terenach zielonych można czasami znaleźć ciekawe rzeczy. Jednymi z nich są poroża jeleni, na które da się trafić w szczególności na początku wiosny. To dość cenne znalezisko – niekiedy można za nie otrzymać nawet kilkaset złotych.

Dlaczego jelenie zrzucają poroże i czy zbieranie zrzutów jest legalne?

Największa szansa na znalezienie poroża jelenia to termin od lutego do kwietnia. Właśnie wtedy samce zrzucają je, ponieważ kończy się sezon godów. Warto bowiem wiedzieć, że poroże pełni głównie rolę reprezentacyjną i jest potrzebne jeleniom w szczególności do wabienia samic. Nierzadko okazuje się też przydatne w trakcie walki. 

Zbieranie poroży jeleni jest legalne. Trzeba jedynie pamiętać, że chodzi wyłącznie o zrzuty, czyli poroże, które jeleń sam zrzucił. Zabronione jest zabieranie poroża np. z padłego zwierzęcia. Zrzutów nie można również zbierać w rezerwatach, parkach narodowych i miejscach oznaczonych jako ostoja zwierzyny. Za zbieranie zrzutów w niedozwolonym miejscu grozi mandat nawet do 500 zł lub, w przypadku skierowania sprawy do sądu, grzywna w wysokości 5000 zł. Podczas poszukiwania poroża nie wolno również śledzić ani płoszyć zwierząt.

Przeczytaj też: Wybierasz się do lasu? To powinieneś zrobić, jeśli się zgubisz

Ile można zarobić za porożach jeleni?

Zbieranie poroży jeleni w dozwolonych miejscach to dobry sposób na dodatkowy zarobek. W trakcie spaceru można natrafić na wspaniałe okazy, które nierzadko okazują się być warte nawet kilkaset złotych. Jednak dobrze wiedzieć, że ostateczna cena znaleziska zależy od jego stanu, wielkości i masy. Determinantem wartości poroża jest również jego kształt – niestandardowe formy są często warte dużo więcej. 

Najczęściej oferowane ceny w skupach to 50-150 zł za kilogram poroża jelenia. Za ciężkie, większe i dobrze zachowane zrzuty można otrzymać nawet 200-300 zł za kilogram. Warto jednak pamiętać, że odszukanie takiego znaleziska w lesie wcale nie jest proste. Jednak, gdy tylko uda się znaleźć jeleni zrzut, to w przypadku chęci jego sprzedaży można liczyć na niemały zastrzyk gotówki. 

Zobacz też:

W tym terminie będzie wypłacana 14-sta emerytura. Czeka na nią prawie milion Polaków

Tyle będzie kosztował abonament RTV w przyszłym roku. Sprawdź, ile zapłacisz

Czeka nas ogromna podwyżka? Ceny tego popularnego produktu poszybują w górę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze