Wybierasz się do lasu? To powinieneś zrobić, jeśli się zgubisz
W trakcie grzybobrania może dojść sytuacji, kiedy stracimy z oczu pozostałych towarzyszy, a telefon się rozładuje. Niekiedy nawet mapa i kompas nie są w stanie od razu pomóc w odnalezieniu miejsca, w którym wchodziło się do lasu. Co wtedy zrobić?
Zanim jeszcze ktoś wybierze się do lasu, powinien się odpowiednio przygotować, aby zminimalizować ryzyko zagubienia się w gęstwinie kniei. Do lasu nie można wybierać się zbyt późno. Mrok może znacznie przyczynić się do utraty orientacji w terenie.
Przed wyprawą należy sprawdzić teren na mapach i ustalić, w jakim kierunku będzie się ktoś poruszał i ile czasu chce spędzić w lesie. O wycieczce trzeba też powiadomić bliskich i zabrać ze sobą naładowany telefon oraz powerbanka. Należy również wyposażyć się w latarki oraz elementy odblaskowe, które ułatwią ewentualne odnalezienie zagubionego.
W momencie, kiedy ktoś poczuje, że nie wie, gdzie jest, najlepiej, aby stanął i rozejrzał się, próbując znaleźć charakterystyczne elementy terenu, które umożliwią natrafienie na trasę powrotną. Do takich zaliczają się m.in. słupki oddziałowe.
Las jest podzielony na prostokąty, nazywane przez leśników oddziałami. Każdy z takich obszarów ma przypisany numer, który znajduje się właśnie na charakterystycznych słupkach z kamienia. Słupki umieszcza się w oddziale położonym od strony północno-wschodniej skrzyżowania linii prostokątów.
Numery znajdujące się na słupkach są skierowane w stronę oddziałów, które oznaczają. Z kolei krawędź słupka, która znajduje się pomiędzy dwoma najniższymi numerami, wskazuje kierunek północny. Wzdłuż niego są fragmenty pozbawione lasu, odseparowujące oddziały, nazywane przesiekami, przecinkami, czy po prostu drogami.
Idąc dalej wzdłuż kolejnych słupków i zwracając uwagę na ich numerację, można stwierdzić, w jakim kierunku ktoś się porusza. Oprócz tego można posiłkować się mapą konkretnego lasu, gdzie widoczne są numery poszczególnych oddziałów i wyznaczyć trasę powrotną do punktu wyjścia.
Co robić, jeśli na słupku znajdują się mniej niż cztery numery? W takiej sytuacji nieopisana strona kamiennego oznaczenia będzie skierowana w stronę gruntów, które nie należą już do Lasów Państwowych – tam nawigacja może być znacznie utrudniona.
W 2018 r. na zlecenie Lasów Państwowych przygotowano aplikację, która umożliwia dostęp do map lasów – mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach). Została udostępniona do pobrania użytkownikom z systemem iOS oraz Android. Dzięki niej można uzyskać dostęp do np. mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej/ satelitarnej i map z zewnętrznych serwisów WMS.
Praktyczną funkcją aplikacji mBDL jest to, że umożliwia wcześniejsze pobranie danych – przed wyruszeniem w teren. Potem można korzystać z informacji map nadleśnictw i parków narodowych w trybie offline. Pobierane są dane wektorowe z atrybutami opisowymi.
W aplikacji mBDL nie brakuje też innych praktycznych funkcji. Użytkownik może dokonać zapisu punktu z lokalizacji GPS, czy ze wskazania na mapie, zapisu trasy, a także skorzystać z prostej nawigacji do punktu oznaczonego na drodze. Całość uzupełnia to, że w mBDL można znaleźć wydzielenia leśne na podstawie tzw. adresu leśnego.
Zobacz też:
To niepozorne warzywo jest skarbnicą witamin. Polacy jedzą stanowczo zbyt rzadko
Olej pryskający z patelni to prawdziwa zmora. Tak pozbędziesz się problemu
Domowy środek do czyszczenia nagrobka. Będzie lśnił z daleka i nie zniszczysz płyty