Reklama
Reklama

Oto najstarszy las na ziemi. "Te drzewa widziały dinozaury"

Las skrywa wiele tajemnic, zwłaszcza jeśli jest najstarszym na świecie. Naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia, które potwierdziło, który las jest najstarszym na całej Ziemi. Drzewa porastające tamten teren rosły już setki milionów lat temu. To niezwykłe znalezisko ukazuje drzewa, których korzenie mogą liczyć nawet 385 mln lat. Dowiedz się, gdzie mieści się ten spektakularny las oraz czy każdy może go zobaczyć.

Las liczący prawie 400 milionów lat mieści się w stanie Nowy Jork  

W jednej z niepozornie opuszczonych kopalni odkryto skamieliny ukazujące najstarszy las na świecie. Po przeprowadzonej eksploracji i badaniach naukowcy mają pewność co do tego, że to właśnie w Cairo, w stanie Nowy Jork znajdują się ślady najstarszego zbioru drzew na całym globie. Skamieliny drzew zatopione są w skale, której wiek datuje się na 385 milionów lat.  

To odkrycie to wielki krok dla nauk zajmujących się historią naszej planety. Według przeprowadzonych badań las ten jest zdecydowanie starszy niż las deszczowy Amazonii. W latach swojej świetności miał zajmować około 400 km2 powierzchni. Pozostałości po budowie korzeni drzew mówią jasno, że te mogły sięgać nawet 20 m wysokości.  

Zdaniem naukowców “obszar w Kairze jest wyjątkowy". Znalezione systemy korzeni umożliwiają dokładne zbadanie i przeanalizowanie tego, jak kiedyś wyglądały drzewa. Badaczom udało się pozyskać szczątki Archaeopterisa, czyli drzewa, które nazywane jest "pierwszym współczesnym gatunkiem". 

Przeczytaj również: Najdłuższa jaskinia świata dostępna dla turystów. To odległość większa niż od Bałtyku do Tatr

Naukowcy wciąż odkrywają nowe fakty, dlatego nie każdy może zobaczyć najstarszy na świecie las  

Ze względu na fenomen odkrycia, teren ten jest badany pod każdym możliwym względem. Określony wiek drzewostanu mówi jasno, że drzewa te porastały planetę, kiedy chodziły po niej dinozaury. Ten fakt sprawia, że odkrycie wzbudza spore zainteresowanie i nie brakuje chętnych to zobaczenia tego znaleziska.  

Na ten moment jest to jednak niemożliwe. Prehistoryczne odkrycie dostępne jest wyłącznie dla badaczy, którzy ze skamielin chcąc wyciągnąć jak najwięcej informacji. Obecnie przebadana jest tylko część obszaru, wobec czego dalej jest tam co robić. 

Po raz pierwszy miejsce to odkryto w 2009 roku. Ze względu na bezpieczeństwo znaleziska obszar wyłączony jest z jakiegokolwiek użytku i udostępniony wyłącznie naukowcom. Może za jakiś czas to niezwykłe odkrycie zostanie udostępnione dla turystów i osoby fascynujące się prehistorią, będą mogły ujrzeć najstarszy las na świecie na własne oczy.  

Zobacz też:

Niezwykła ulica w Gdańsku. Wiąże się z nią romantyczna legenda

Takich gór jeszcze nie widzieliście. To najbardziej kolorowy park narodowy na świecie

​Przed wyjazdem na zagraniczny urlop wyłącz te ustawienia w iPhonie. Sporo oszczędzisz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca