Reklama
Reklama

​Zmiany w 800 plus są już pewne. Te dzieci nie dostaną świadczenia

Od 1 stycznia 2024 roku do 800 zł wzrosła wysokość świadczenia wypłacanego na utrzymanie dziecka do ukończenia 18 roku życia. Jak się okazuje, 1 września tego roku będzie kolejnym dniem przełomowym w historii tego programu. Właśnie od tego miesiąca wiele osób nie otrzyma kolejnych środków. Kogo dotyczą zmiany?

Program "Rodzina 800 plus". Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze?

Świadczenie pieniężne z programu "Rodzina 800 plus" mogą otrzymać rodzice (matka lub ojciec) lub opiekun faktyczny dziecka. Warunkiem otrzymania środków jest wspólne zamieszkiwanie z dzieckiem oraz jego utrzymywanie. Poza tym na każdy kolejny okres należy złożyć osobny wniosek o wypłatę 800 plus. W tym przypadku nie obowiązuje kryterium dochodowe. Warto pamiętać, że program "Rodzina 800 plus" obejmuje każde dziecko od urodzenia do ukończenia przez nie 18. roku życia. Dodatkowo o wypłatę świadczenia na wychowanka mogą ubiegać się osoby sprawujące pieczę zastępczą.

Sprawdź również: Nowa taryfa dla PGNiG zatwierdzona. Tak zmienią się nasze rachunki za gaz

Zmiany w programie "Rodzina 800 plus" od 1 września. Kto nie dostanie pieniędzy?

Duże zmiany w wypłacie 800 plus nastąpią już 1 września 2024 roku. O tym fakcie na konferencji prasowej poinformowała wiceministra edukacji Joanna Mucha. Chodzi o dzieci z rodzin ukraińskich. Do tej pory, by otrzymać środki z programu, rodzina musiała spełnić kilka warunków: przebywać w Polsce legalnie, mieć obywatelstwo ukraińskie i opiekować się dzieckiem, które ma obywatelstwo ukraińskie i przybyło do Polski z powodu wojny po 23 lutego 2022 roku. Teraz dochodzi do tego kolejny warunek, a mianowicie realizacja przez dzieci obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego albo obowiązku nauki.

Sprawdź również: Mandat za okulary przeciwsłoneczne w samochodzie? Grzywna to nawet 25 tysięcy złotych

Zgodnie z szacunkami ministerstwa powyższe warunki spełni około 75 tys. ukraińskich dzieci. Wymienione kryteria nie będą obowiązywały jedynie dzieci, które ze względu na wiek albo odroczenie nie realizują tych obowiązków, a także uczniów, którzy w danym roku szkolnym rozpoczynają klasę maturalną. Niespełnienie jednego z tych warunków (obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego albo obowiązku nauki) będzie skutkowało brakiem wypłaty świadczenia z programu "Rodzina 800 plus".

Zobacz też:

Chcesz zapłacić uszkodzonym banknotem? Ekspert tłumaczy, czy możesz to zrobić

​Te osoby będą zwolnione z podatku w 2025 roku. Znamy nowe zasady

Wcale nie w Warszawie. To tu mieszkają najlepiej zarabiający Polacy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | świadczenia