Reklama
Reklama

​W taką wysokość emerytury aż trudno uwierzyć. Rekordzista może spać na pieniądzach

Świadczenie emerytalne kojarzone jest raczej z niskimi środkami, jakie dostajemy, gdy decydujemy się na zakończenie pracy zawodowej. Nic dziwnego, gdyż najniższa emerytura jest prawie pięciokrotnie niższa od średniej krajowej. Jednak w ZUS są też milionerzy. Sprawdź, ile wynosi rekordowa emerytura w Polsce.

Żeby uzyskać prawo do przejścia na emeryturę, należy ukończyć powszechny wiek emerytalny oraz mieć zapisany na koncie ZUS jakikolwiek okres ubezpieczenia emerytalnego. Zgodnie z obecnymi przepisami staż pracy nie ma wpływu na ustalenie prawa do emerytury.

Jak ZUS oblicza wysokość emerytury?

Do obliczania wysokości emerytury brane pod uwagę są jedynie dwa elementy:

  • podstawa emerytury,
  • średnie dalsze trwanie życia.

W przypadku podstawy obliczenia emerytury mówimy o kwocie, jaka znajduje się na koncie ubezpieczonego w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego wypłatę emerytury. Natomiast średnie dalsze trwanie życia ustalane jest na podstawie tablic publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Aktualizowane są co roku i obowiązują od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku kalendarzowego.

Sprawdź również: Dodatkowe 5000 złotych dla małżeństw. Projekt jest już w Senacie

Ostatnie tablice opublikowane przez GUS w marcu 2023 roku zwiększyły statystyczną średnią długość życia Polaków, co ma wpływ na wysokość świadczenia pobieranego przez przyszłych emerytów. Po prostu składki osób, które przeszły na emeryturę po 1 kwietnia 2023 roku, dzielone są na więcej miesięcy, niż przed tą datą. Oczywiście w ostatecznym rozrachunku wiąże się to z uzyskaniem niższej emerytury.

Najwyższa emerytura w Polsce. Kwota robi wrażenie

Aktualnie powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednak osiągnięcie takiego wieku nie jest jednoznaczne z koniecznością przejścia na emeryturę. Każdy, kto chce, może pracować dłużej. Przez to zwiększy się jego podstawa emerytury, a także zmniejszy średnia dalsza długość życia, więc otrzyma większe świadczenie. W przypadku rekordzistów te wartości są o wiele wyższe niż średnia dla kraju, więc również świadczenia są odpowiednio wysokie.

Najwyższą emeryturę w Polsce wypłaca oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zabrzu. 86-letni emeryt otrzymuje co miesiąc przelew z ZUS w wysokości 43,4 tys. złotych. Na jego przykładzie idealnie widać zależność między okresem składkowym a czasem przejścia na emeryturę. Mężczyzna, przed przejściem na emeryturę, przepracował 62 lata i 5 miesięcy, a także ani razu nie przebywał na zwolnieniu chorobowym.

Sprawdź również: Skończyłeś 55 lat i pracujesz w tym zawodzie? Możesz dostać nawet 3000 zł przed emeryturą

Regionalna rzeczniczka ZUS Beata Kopczyńska potwierdza, że jest to najwyższa emerytura w Polsce, jednak wskazuje także rekordzistów na kolejnych miejscach. Na drugim stopniu podium znajduje się emeryt z Warszawy, którego emerytura przekracza 36 tys. zł, na trzecim mężczyzna z Poznania, którego miesięczne świadczenie to prawie 32 tys. zł. Wśród kobiet rekordzistką jest emerytka z Bydgoszczy, która co miesiąc dostaje od ZUS-u przelew w wysokości ponad 30 tys. zł.

Jak sprawdzić prognozę emerytury?

Już od kilku lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wysyła do ubezpieczonych papierowych wersji z prognozą emerytury. Można jednak bez przeszkód sprawdzić wysokość potencjalnego świadczenia poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Warto jednak pamiętać, że takie wyliczenia dostępne są jedynie dla osób, które ukończyły 35. rok życia oraz odprowadzały składki emerytalne. Jeśli spełniamy oba warunki, a także posiadamy profil zaufany lub dostęp do bankowości internetowej, możemy sprawdzić prognozę emerytury przez internet.

Sprawdź również: Darmowe sanatorium dla każdego. Wystarczy spełnić tylko jeden warunek

Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl/pue oraz zalogować się na PUE ZUS. Następnie klikamy zakładkę "ubezpieczony", a potem "stan konta". Wybieramy 2022 rok i klikamy "szczegóły" oraz wybieramy "hipotetyczna emerytura". W tym miejscu możemy sprawdzić informacje o emeryturze w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to opłacanie takich składek jak dotychczas do uzyskania wieku emerytalnego, natomiast drugi to wysokość emerytury, gdyby ubezpieczony chciał uzyskać świadczenie już teraz.

Zobacz też:

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

​Nawet trzykrotny wzrost opłat za czynsz. Kto będzie musiał płacić więcej?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | emerytura