Reklama
Reklama

​Darmowe sanatorium dla każdego. Wystarczy spełnić tylko jeden warunek

Wyjazd do sanatorium to nie tylko przywilej seniorów. W uzasadnionych medycznie przypadkach z leczenia sanatoryjnego mogą skorzystać dzieci, młodzież czy dorośli. Nie każdy jednak wie, że do uzdrowiska można jechać bez konieczności płacenia. Sprawdź, jak skorzystać z darmowego sanatorium i jakie trzeba spełnić warunki.

Zgodnie z ustalonymi stawkami pobyt w sanatorium kosztuje od 10,60 zł do 40,90 zł za dobę z zależności od warunków. Jednak w niektórych przypadkach możliwy jest wyjazd do sanatorium zupełnie za darmo.

Komu przysługuje darmowe sanatorium?

Wyjazd do sanatorium zwykle wiąże się z koniecznością dopłaty pewnej sumy, mimo dofinansowania. Jednak pewne osoby, mogą skorzystać z uzdrowiska zupełnie za darmo. Dodatkowo darmowe sanatorium przysługuje bez względu na to, czy skierowanie wystawił Narodowy Fundusz Zdrowia, czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do tej grupy należą dzieci:

  • oraz młodzież do ukończenia 18. roku życia,
  • oraz młodzież do ukończenia 26. roku życia (jeśli kształcą się dalej),
  • z niepełnosprawnością w znacznym stopniu,
  • uprawnione do renty rodzinnej.

Dodatkowo za sanatorium nie zapłacą także pracownicy, którzy są związani zawodowo z produkcją wyrobów zawierających azbest, a także osoby z prawem do prewencji rentowej.

Czym jest prewencja rentowa?

Tzw. prewencja rentowa to program rehabilitacji, który ZUS kieruje do osób zagrożonych utratą zdolności do pracy. Ważnym czynnikiem jest w tym przypadku zaistnienie szansy, że po rehabilitacji zostanie ona odzyskana. Do skorzystania z prewencji rentowej uprawnione są osoby, które spełnią choć jeden z poniższych warunków:

  • lekarz orzecznik stwierdzi potrzebę leczenia uzdrowiskowego podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na który obecnie przebywa,
  • pobierają rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy,
  • pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
  • pracują zawodowo (są ubezpieczone w ZUS),
  • starają się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS na formularzu PR-4 wypełnia lekarz. Następnie osoba, która chce skorzystać z prewencji rentowej, składa go w dowolnej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ile trzeba czekać na darmowe sanatorium?

Czas oczekiwania na zawiadomienie o skierowaniu do sanatorium wynosi od 7 do 15 tygodni. Warto pamiętać, że ten okres jest liczony od momentu wydania orzeczenia o potrzebie leczenia uzdrowiskowego przez lekarza orzecznika. Rehabilitacja w sanatorium trwa najczęściej 24 dni. W tym okresie kuracjusz otrzyma zwolnienie lekarskie, jeśli jest osobą pracującą zawodowo. Na wybór miejsca leczenia uzdrowiskowego największy wpływ mają schorzenia pacjenta. Problemy z narządem ruchu leczone są m.in. w Aleksandrowie Kujawskim, leczenie układu oddechowego to specjalność m.in. Krynicy Morskiej, z kolei pacjenci z chorobami układu krążenia kierowani są m.in. do Ciechocinka czy Kamienia Pomorskiego.

Zobacz też:

​Podszywają się pod ZUS, proponują gwarantowaną emeryturę. Oszuści czyhają na seniorów

Tak zmniejszysz rachunki za światło. Dzięki tym zasadom sporo zaoszczędzisz

​Nowe zasady segregacji śmieci. Za pomyłki grożą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | renty | świadczenia | zasiłek | ZUS