Reklama
Reklama

​Dodatkowe 5000 złotych dla małżeństw. Projekt jest już w Senacie

Pomysły dodatków finansowych dla emerytów pojawiają się stosunkowo często. Ostatnio, głównie przez wzrost inflacji, ten temat ponownie powrócił i rozważanych jest kilka opcji. Większość z nich to jednak inicjatywy obywatelskie. Sprawdź, kto może liczyć na dodatkowe 5000 złotych ze względu na długi staż małżeński.

Aktualnie pary, które mają za sobą 50 lat małżeństwa, czyli obchodzą Złote Gody, otrzymują od prezydenta pamiątkowy medal. Nagroda nie jest jednak powiązana z żadnym świadczeniem dodatkowym, nawet jednorazowym.

Rosnące 500 plus dla małżeństw z dziećmi

Jedna z pierwszych inicjatyw obywatelskich, która miała wprowadzić dodatkowe świadczenie pieniężne dla małżeństw z długim stażem, pojawiła się już w 2020 roku. Wtedy do kancelarii Prezydenta RP wpłynął wniosek, zgodnie z którym dodatkowe świadczenie miały dostawać pary, które wychowały co najmniej dwójkę dzieci. W przypadku spełnienia tego warunku po osiągnięciu 50 lat stażu małżeńskiego para dostawałaby dodatkowe 500 złotych miesięcznie. Dodatek rósłby wraz ze stażem, co pięć lat. Po 55 latach małżeństwa wynosiłby 550 złotych, natomiast po 60 — 600 złotych. Z tej wersji świadczenia nie mogłyby skorzystać małżeństwa bezdzietne, jednak fundusze otrzymywałby także wdowiec lub wdowa, jeśli spełnił warunki przed utratą małżonka.

Sprawdź również: Emerytury stażowe od 2024 roku. Ale nie dla wszystkich

Program Małżeństwo 500 plus

Po dwóch latach projekt ewoluował i otrzymał nazwę "Małżeństwo 500 plus". Prawdopodobnie zostanie w nim zlikwidowane kryterium konieczności posiadania co najmniej dwójki dzieci. Według niektórych informacji możliwe jest również obniżenie stażu małżeńskiego do 40 lat. Projekt w 2022 roku został skierowany do Komisji do Spraw Petycji. Jego wnioskodawcy argumentowali konieczność wprowadzenia świadczeń coraz częstszymi rozwodami. Według nich taka forma nagradzania małżonków za długoletni staż rozwiąże problem "kryzysu małżeńskiego" w Polsce. Warto wspomnieć, że aktualny projekt programu "Małżeństwo 500 plus" wyklucza dożywotnie uzyskanie wsparcia dla wdów i wdowców.

Sprawdź również: Emerytura wyższa nawet o 300 zł. Kto może skorzystać?

W Senacie jest projekt 5000 plus dla małżeństw z odpowiednim stażem

Natomiast w Senacie trwają prace nad świadczeniem dla małżeństw z długim stażem, jednak w zupełnie innej formie. Miałoby to być jednorazowe wsparcie, które bardziej przypomina w założeniach nagrodę jubileuszową. Dla małżeństw obchodzących złote gody, czyli 50. rocznicę ślubu, nagroda wynosiłaby 5000 złotych. W przypadku osiągnięcia progu 60. lat stażu małżeńskiego, czyli diamentowych godów, byłoby to 6000 złotych. W projekcie nie ma założenia automatycznego przyznawania świadczenia. Każda para, która spełniłaby warunki, musiałaby złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z załącznikami. Parlamentarzyści mają jednak coraz mniej czasu, by wprowadzić zmiany w życie przed wyborami.

Zobacz też:

Emerycie, możesz skorzystać z wielu zniżek. Musisz mieć przy sobie jedną rzecz

​Przed nami wzrost podatków. Za to zapłacimy więcej od nowego roku

​Zmiany w 800 plus są już pewne. Te dzieci nie dostaną świadczenia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | seniorzy