Reklama
Reklama

Emerytura wyższa nawet o 300 zł. Kto może skorzystać?

W tym roku kalendarzowym emeryci mogą liczyć na kilka dodatków finansowych, realnie podnoszących wysokość ich emerytury. Waloryzacja świadczeń, "trzynastka" i "czternastka" to nie wszystko. Część osób może otrzymać również dodatkowe pieniądze w wysokości nawet 300 zł miesięcznie. Komu przysługują i gdzie należy złożyć wniosek?

W 2023 r. zgodnie z zapowiedziami rządu nastąpiła dwukrotna waloryzacja emerytur. Seniorzy dostają więc więcej pieniędzy. Dodatkowo - tak jak w ubiegłym roku - mogą liczyć na wypłatę trzynastej i czternastej emerytury. Części z nich przysługują również dodatkowe świadczenia pieniężne, takie jak dodatek pielęgnacyjny. 

Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny?

Z dodatku pielęgnacyjnego mogą skorzystać seniorzy powyżej 75 roku życia oraz osoby młodsze, u których stwierdzono całkowitą niezdolność do samodzielnej egzystencji. W drugim  przypadku oznacza to, że nie mogą one podjąć żadnej pracy zarobkowej i wymagają wsparcia osób trzecich.

W tym roku wysokość dodatku pielęgnacyjnego wzrosła i od 1 marca wynosi 294,39 zł. Na wyższe wsparcie mogą liczyć inwalidzi wojenni, którzy są całkowicie niezdolni do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Im przysługuje świadczenie w wysokości aż  441,59 zł. 

Niektórym seniorom dodatkowo przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 2 458 zł miesięcznie. Jego celem jest pokrycie wydatków związanych z opieką i utrzymaniem osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji, a pieniądze wypłacane są opiekunowi. 

Co zrobić, aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny?

Świadczenie wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Osoby poniżej 75 roku życia, które chcą otrzymać dodatek pielęgnacyjny, muszą złożyć odpowiedni wniosek. Musi on być poparty zaświadczeniem od lekarza orzecznika, potwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy. Dokumenty należy złożyć w ZUS. 

Natomiast seniorzy powyżej 75 roku życia nie muszą dopełniać żadnych formalności. Zasiłek jest im wypłacany automatycznie każdego miesiąca, wraz z emeryturą lub rentą. Zobacz też:

​Prawie 1800 zł dodatku do emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | świadczenia