Reklama
Reklama

Emerytury stażowe od 2024 roku. Ale nie dla wszystkich

Pomysł wprowadzenia emerytur stażowych powstał już kilka lat temu. Miało to być rozwiązanie przeznaczone dla osób, które spełnią odpowiednie kryteria. Dziś już wiemy, w jakim kształcie przepisy zostaną przyjęte. Sprawdź, kiedy wejdzie w życie ustawa wprowadzająca emerytury stażowe i kiedy można spodziewać się pierwszych świadczeń.

Prawo do przejścia na emeryturę stażową miało obowiązywać wszystkich. Na ten moment nic na to nie wskazuje, że tak będzie. Dodatkowo warto pamiętać, że kwota świadczenia będzie niższa.

Kto może skorzystać z emerytury stażowej?

Do tej pory w Sejmie znalazły się dwa projekty ustaw dotyczące emerytur stażowych. Jeden był autorstwa prezydenta, drugi związków zawodowych. Aktualnie Sejm przyjął przepisy, które wprowadzają w życie emerytury stażowe dla nauczycieli. Odbyło się to w związku z nowelizacją Karty Nauczyciela.

Zmiany sprawią, że pierwszą grupą zawodową będą właśnie jedynie nauczyciele. Jednak nie każdy belfer dostanie taką możliwość. Konieczne będzie spełnienie trzech warunków. Dotyczą one okresów składkowych, stażu pracy oraz wieku. Od tych okoliczności będzie również zależała wysokość świadczenia, jakie otrzymają przyszli emeryci.

W jakim wieku można przejść na emeryturę stażową?

Pierwsze kryterium przejścia na emeryturę stażową dotyczy okresu składkowego. Nauczyciel będzie zobowiązany udokumentować co najmniej 30 lat płacenia składek. Z tego czasu nie mniej niż 20 lat musi być przepracowane "przy tablicy".

Drugi warunek wiąże się ze stażem pracy. Możliwość przejścia na emeryturę stażową będą mieli nauczyciele, którzy rozpoczęli pracę przed 1 stycznia 1999 roku. Zgodnie z zapisami prawa powinni w tym czasie zajmować stanowisko nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego.

Ostatnim kryterium jest wiek nauczyciela. W pierwszej kolejności z takiej możliwości będą mogli skorzystać ci urodzeni przed 1 września 1966 roku. Na emeryturę stażową będą mogli przejść już w przyszłym roku, czyli od 1 września 2024.

Kolejni do skorzystania ze świadczenia będą pedagodzy urodzeni między 31 sierpnia 1996 a 1 września 1969 roku. W ich przypadku przepisy przewidują taką możliwość od 1 września 2025 roku.

Ostatnia grupa to belfrzy urodzeni po 31 sierpnia 1969 roku. Najwcześniejszy termin przejścia na emeryturę stażową to dla nich 1 września 2026 roku.

Ile będzie wynosiła emerytura stażowa?

W przyjętym przez Sejm projekcie wprowadzającym emerytury stażowe znalazł się również zapis dotyczący wysokości świadczenia. Żeby skorzystać z tej możliwości, nauczyciel będzie musiał uzbierać tyle składek, by jego emerytura była co najmniej na poziomie minimalnej w danym roku.

Warto również przypomnieć, że wysokość emerytury stażowej będzie wyliczana wprost proporcjonalna do czasu, jaki przepracował nauczyciel. Brany pod uwagę będzie także średni projektowany okres, jaki spędzą na emeryturze, Z tego względu ilość środków uzbieranych na koncie będzie podzielona na więcej miesięcy, a co za tym idzie niższa w każdym miesiącu.

Emerytury stażowe dla wszystkich. Kiedy można się ich spodziewać?

Projekt złożony w Sejmie przez NSZZ "Solidarność" jako obywatelski zakładał możliwość przejścia na emeryturę stażową nie tylko nauczycielom. Zgodnie z tymi przepisami miało to być uprawnienie kobiet z 35-letnim stażem składkowym i mężczyzn z 40-letnim okresem płacenia składek.

Jak widać, przyjęte przepisy nie odpowiadają zapisom projektu obywatelskiego. Czy w takim razie można się spodziewać ich rozszerzenia w najbliższym czasie? Nie dowiemy się tego wcześniej, niż na jednym z planowanych w lipcu posiedzeń Sejmu. Jednak rok wyborczy może przynieść wiele obietnic, w tym również objęcie prawem do emerytury stażowej innych grup zawodowych niż nauczyciele.

Zobacz też:

Unikniesz 500 zł mandatu i 12 punktów karnych. Potrzebujesz tylko gumkę recepturkę

​Wyrzucasz je na śmietnik? Za kilka lat mógłbyś na nich nieźle zarobić

​O tyle wzrosną rachunki za prąd. Ogromna zmiana dotknie 16 milionów Polaków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura