Reklama
Reklama

​Tyle trzeba zarabiać, by być szczęśliwym. Naukowcy podali kwotę, a terapeuci wskazują na problem

Powiedzenie "pieniądze szczęścia nie dają, ale..." doczekało się wielu różnorakich zakończeń. Jednak amerykańscy naukowcy poszli o krok dalej i policzyli, ile pieniędzy potrzebuje człowiek, by być szczęśliwym. Kwota, jak na polskie warunki, zwala z nóg. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, by być szczęśliwym.

Tyle trzeba zarabiać, by być szczęśliwym. Takie pieniądze zarabia jedynie 5 proc. Polaków

Amerykańscy naukowcy obliczyli, ile pieniędzy potrzebuje człowiek, by być szczęśliwym. Choć już sam przedmiot badania wydaje się być mocno kontrowersyjny, stwierdzili oni, że przeciętny Amerykanin potrzebuje do szczęścia zarobków na poziomie 75 tys. dolarów rocznie. W przeliczeniu na złotówki jest to kwota przekraczająca 300 tys. zł w skali roku. Dla zdecydowanej większości Polaków jest ona nieosiągalna.

Sprawdź również: Od dziś Urząd Skarbowy zawiesza dostęp do usługi Twój e-PIT. Sprawdź, jak złożyć deklarację

Podobną ankietę w zeszłym roku przeprowadziła firma Revolut. Wzięło w niej udział 1000 Polek i Polaków. Wynika z niej, że przeciętny ankietowany na pytanie o wymarzone wynagrodzenie udzielił odpowiedzi 9380 zł netto miesięcznie. Jest to znacznie mniej, niż wynika z amerykańskich badań, jednak nadal 85 proc. Polaków zatrudnionych na umowie o pracę zarabia mniej.

Samopoczucie a pieniądze. Terapeuci są w tym względzie jednomyślni

Na temat wielu badań nad ilością pieniędzy potrzebną do szczęścia wielokrotnie wypowiadali się terapeuci. Są oni zgodni, że suma środków na kontach bankowych jest dla wielu osób wyznacznikiem ich wartości. Przekonują również, że uświadomienie sobie, że to nie pieniądze nas definiują, jest kluczem do szczęśliwego życia. Powinniśmy postawić na chwile spędzone z bliskimi, doświadczenia oraz przeżycia. Jednak zauważają oni również, że osoby, które mają lepszą sytuację finansową (wykraczającą poza możliwość przetrwania finansowego), o wiele częściej cieszą się lepszym samopoczuciem.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze