Reklama
Reklama

​Od dziś Urząd Skarbowy zawiesza dostęp do usługi Twój e-PIT. Sprawdź, jak złożyć deklarację

Już 15 lutego miliony Polaków będą mogły złożyć swoje zeznania podatkowe za 2023 rok. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się rozliczanie z fiskusem przez Internet. Jednak od piątku 2 lutego usługa Twój e-PIT zostanie zawieszona. Sprawdź, dlaczego tak się stanie i dowiedz się, jak rozliczyć deklarację podatkową za 2023 rok.

Czym jest usługa Twój e-PIT?

Usługa Twój e-PIT jest jedną z usług dostępnych na platformie e-Urząd Skarbowy. Dzięki niej podatnik może złożyć zeznania podatkowe ma drukach PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38 przez Internet, bez wychodzenia z domu. Co więcej, w wielu przypadkach nie trzeba nawet nic wypełniać. Krajowa Administracja Skarbowa sama wypełnia zeznanie podatnika, a następnie udostępnia je do wglądu właśnie poprzez Twój e-PIT. Jeśli wszystko się zgadza, podatnik może bez żadnych zmian wysłać ją od Urzędu Skarbowego.

Sprawdź również: Te zabiegi wykonasz u dentysty bezpłatnie, na NFZ. Refundacja sięga nawet kilkuset złotych

Dlaczego Urząd Skarbowy blokuje dostęp do Twój e-PIT?

Na szczęście nie ma to nic wspólnego ze składaniem zeznań podatkowych. Po prostu w usłudze będą prowadzone prace serwisowe, które mają umożliwić bezproblemowe składanie zeznań podatkowych za 2023 rok od 15 lutego 2024 roku. Właśnie z tego powodu zablokowany zostanie dostęp. Deklaracje złożone między 2 a 15 lutego w formie papierowej również będą rozpatrywane od 15 lutego 2024 roku. Z informacji opublikowanych na stronie podatki.gov.pl możemy się dowiedzieć, że reszta usług dostępnych w ramach platformy e-Urząd Skarbowy będzie w tym czasie dostępna.

Jak złożyć deklarację podatkową za 2023 rok?

Zeznanie podatkowe można złożyć na trzy sposoby. Najbardziej podstawowe jest złożenie jej w formie papierowej w placówce Urzędu Skarbowego. Swój PIT można również wysłać pocztą. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie mieszkają w tej samej miejscowości, w której mieści się skarbówka. Skorzystają z niego również ci, którzy nie zdążyli złożyć deklaracji na czas. Jeśli przypomni im się w ostatnim dniu składania zeznań podatkowych, po godzinach pracy Urzędu Skarbowego, mogą nadal wysłać PIT pocztą, a w takim przypadku będzie decydowała data stempla pocztowego. Ostatnią, najbardziej popularną formą, jest złożenie deklaracji przez Internet np. za pomocą usługi Twój e-PIT.

Zobacz też:

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

​Nawet trzykrotny wzrost opłat za czynsz. Kto będzie musiał płacić więcej?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | podatki