Tych banknotów nie przyjmą od ciebie w sklepie. I będą mieli prawo
Popularność płatności bezgotówkowych rośnie wręcz z dnia na dzień. Nie oznacza to jednak, że chcąc zapłacić gotówką, sprzedawca nam to uniemożliwi. Nic bardziej mylnego. Są jednak sytuacje, w których może odmówić przyjęcia banknotu. Dowiedz się, jakie to przypadki i jakie dalsze kroki podjąć posiadając takie banknoty.
Kwestia naderwanych banknotów wydaje się dość powszednia, gdyż większość z nas ma w portfelach banknoty, które nie są w idealnym stanie. Jednak ten problem ma swoje odniesienie w polskim prawie, a dokładnie w ustawie o Narodowym Banku Polskim. Artykuł 34 tego aktu stanowi wprost:
Co wynika z tych przepisów? Dają one prawo odmowy przyjęcia banknotów zużytych lub uszkodzonych przez sprzedawcę, jeśli stwierdzi taki stan rzeczy. Dodatkowo na podstawie tych przepisów takie samo prawo przysługuje kupującemu, jeśli sprzedawca wyda banknoty, które będą spełniały przesłanki zużycia lub uszkodzenia.
Sprawdź również: Tysiące odbiorców dostaną korekty faktur za prąd. Firma przyznaje się do błędu
Na szczęście posiadanie zużytego lub uszkodzonego banknotu nie oznacza, że stracimy pieniądze. Narodowy Bank Polski, na podstawie powyższego artykułu, określił konkretną procedurę takiej wymiany. Zgodnie z rozporządzeniem wymienić takie banknoty można w każdej placówce bankowej na terenie Polski. Muszą one oczywiście być autentyczne, a także spełniać jeden z warunków, czyli być:
- naddarte,
- nadmiernie zabrudzone,
- odbarwione,
- podklejone,
- postrzępione,
- przerwane,
- uszkodzone w inny sposób, również w skutek umieszczenia na nich trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku,
- zaplamione.
Warto jednak pamiętać, że nie każdy banknot zostanie wymieniony za pełną wartość nominalną. Chodzi o banknoty, które zachowały między 45 proc. a 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.
Sprawdź również: Emeryci zapomnieli, że mają tam oszczędności. To ponad 230 mld złotych
Co do zasady — tak. Banknot, nawet uszkodzony, nadal jest ważnym środkiem płatniczym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Ale, tak jak zostało wspomniane na początku tego tekstu, zarówno sprzedawca może odmówić przyjęcia takich pieniędzy, jak i konsument może odmówić przyjęcia reszty w sklejonych nominałach. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy banknot, który mamy w portfelu, zostanie przyjęty w sklepie, najlepiej będzie udać się do najbliższego oddziału banku i go wymienić. W takim przypadku nie będziemy musieli martwić się o przyszłe transakcje.
Zobacz też:
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku najlepszy w Europie. Będą paragony grozy?
Możesz dostać aż 29 tys. złotych z ZUS-u. Jakie są warunki?
Tu możesz dostać świąteczne drzewko za darmo. Sprawdź, jakie są warunki