Reklama
Reklama

Tu seniorzy zapłacą mniej. Skorzystaj w wakacje i zaoszczędź na biletach wstępu

Wakacje to idealny moment, aby wybrać się w nowe miejsca, nawet w te, które są blisko nas. Nie musimy jechać w dalekie podróże, by wartościowo i aktywnie spędzić czas. Zwłaszcza gdy jesteśmy seniorami i czeka na nas wiele atrakcyjnych zniżek. Sprawdź, gdzie seniorzy zapłacą mniej.

Starsze osoby nie zawsze chcą wybierać się w dalekie podróże. Jednak nie musi to dla nich oznaczać nudy w wakacje. W mieście czeka na nich wiele atrakcji, na które przysługują im tańsze bilety. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać i na jakie zniżki dla emerytów można liczyć.

Zniżki dla emerytów - gdzie warto się wybrać?

Chcąc korzystać z wakacyjnego czasu, seniorzy wcale nie muszą wyjeżdżać, ponieważ oszczędne atrakcje czekają na nich również na miejscu. Emeryci mają przygotowane specjalne zniżki w wielu ciekawych miejscach, w których można świetnie spędzić czas.

Jednym z przykładów jest kino. Większe sieci oferują zniżki dla osób np. powyżej 55. roku życia w Multikinie czy dla osób po 60. roku życia w Cinema City. Zniżki te zazwyczaj wynoszą około 25 proc. ceny biletu. Natomiast w starszych kinach, które prowadzone są przez prywatne osoby, czasem obniżki cen wynoszą nawet 30 proc.

Na tańsze bilety seniorzy mogą liczyć również w teatrach oraz muzeach, gdzie zniżki oscylują w granicach 3-10 zł. Oprócz tego wakacje to dobry czas na spacer po ogrodach zoologicznych. Według ustawy z 1997 roku seniorzy mogą liczyć w tym miejscu na aż 50 proc. zniżki.

Dodatkowo emeryci mogą zaczerpnąć również nieco kultury, wybierając się do opery czy filharmonii. Wiele z tych placówek przewidziało dla nich atrakcyjne ceny biletów. Na przykład Filharmonia Narodowa oferuje 50-procentowe zniżki dla rencistów i emerytów. Natomiast w Filharmonii Śląskiej sprzedawane są bilety specjalne z około 30-procentową zniżką dla emerytów, rencistów i wszystkich, którzy skończyli 65. rok życia.

Seniorzy mogą liczyć także na zniżki w centrach rozrywki, na siłowniach i na basenach, gdzie będą mogli aktywnie i przyjemnie spędzić czas. Na przykład łódzki Aquapark Fala czy krakowski, wrocławski lub warszawski Park Wodny, oferują bilety ulgowe dla seniorów, dające 20 proc. zniżki dla osób, które skończyły 60 lat. Często miejsca te posiadają także specjalne programy dla seniorów. Wobec tego mogą oni skorzystać np. z aqua aerobiku.

Czytaj również: Możesz dostać odszkodowanie za zalane mieszkanie. Sprawdź, co powinieneś zrobić

Jak tanio dojechać do każdej z tych atrakcji?

Co więcej, seniorzy nie tylko mogą korzystać z wielu atrakcji taniej, ale i mogą dojechać do tych miejsc za niższą cenę. Oczywiście wysokość zniżek dotyczących przejazdów środkami komunikacji miejskiej dla emerytów, jest decyzją należącą do władz miejskich poszczególnych miast.

Aktualnie wygląda to tak, że np. w Warszawie emeryci mają ulgę w wysokości 50 proc., w Kielcach 40 proc., a w Poznaniu 37 proc. Konkretne ceny warto sprawdzić indywidualnie dla danej miejscowości. W przypadku takich zniżek seniorzy kasują po prostu ulgowe bilety, jednak muszą mieć przy sobie dokument ze zdjęciem oraz aktualną legitymację ZUS lub inny dokument, który potwierdzi pobieranie emerytury.

Dodatkowo przypominamy, że komunikacja miejska za darmo przysługuje po ukończeniu 70 lat. Wiek jest jedynym warunkiem, który uprawnia do nieodpłatnego korzystania z autobusów, tramwajów i innych środków komunikacji w mieście. Co więcej, Wrocław, Bydgoszcz i Lublin to miasta, w których funkcjonuje w pełni darmowa komunikacja miejska dla seniorów już od wieku 65. roku życia.


Zobacz też:

​Znajdziesz je w wielu polskich domach. Za ich używanie grozi 5 tys. zł kary

W tym dniu nie musisz kasować biletów. Komunikacja miejska będzie za darmo

Skarbówka rusza z kontrolą ulgi podatkowej. Pod lupą kilka tysięcy Polaków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | seniorzy