Reklama
Reklama

Możesz dostać odszkodowanie za zalane mieszkanie. Sprawdź, co powinieneś zrobić

Chcąc uzyskać odszkodowanie za zalanie mieszkania, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Dzięki temu mamy szansę otrzymać pełną kwotę, która zrekompensuje nasze straty. Podpowiadamy, co zrobić krok po kroku, gdy dojdzie do zalania i ile czasu trzeba czekać na wypłatę odszkodowania.

W przypadku, gdy dojdzie do zalania naszego mieszkania, musimy szybko działać. Dzięki temu mamy większe szanse na pełne odszkodowanie i łatwiej będzie nam naprawić zniszczenia. Pamiętajmy, że ubezpieczyciel będzie wymagał od nas pełnej dokumentacji, w tym zdjęć uszkodzeń oraz rachunków za naprawy. Wyjaśniamy, jak działać w przypadku zalania.

Zalanie mieszkania - co robić?

Jeżeli nasze mieszkanie zostało zalane, należy od razu podjąć odpowiednie działania. Przede wszystkim pierwszym krokiem powinno być zabezpieczenie mienia przed dalszymi zniszczeniami. Dodatkowo jeżeli potrzebne są pilne naprawy, musimy od razu je wykonać. Ważne jest jednak, by w takim przypadku zachować faktury i rachunki, które będą podstawą do zwrotu kosztów przez ubezpieczyciela.

Oprócz tego musimy zadbać o udokumentowanie wszystkich uszkodzeń, używając do tego po prostu aparatu w telefonie komórkowym. Zdjęcia zniszczeń muszą być bardzo dokładne i pokazujące skalę problemu. Co więcej, szkodę należy zgłosić jak najszybciej. Nie jest to trudne, ponieważ większość ubezpieczycieli oferuje możliwość zgłoszenia jej online lub przez telefon.

Powyższe kroki są bardzo ważne, ponieważ przyspieszają one proces likwidacji szkód. Dodatkowo zwiększają one nasze szanse uzyskanie pełnego odszkodowania.

Czytaj również: Ci seniorzy są zwolnieni z opłat za śmieci. Sprawdź, czy do nich należysz

Ile można dostać odszkodowania za zalanie mieszkania?

Wiele osób zastanawia się, jakie odszkodowanie można otrzymać za zalanie mieszkania. Okazuje się jednak, że nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jego wysokość zależy od wielu czynników, m.in. od zakresu oraz sumy ubezpieczenia, a także od skali zniszczeń.

Najczęściej jednak w tego typu polisach stosuje się zasadę wartości odtworzeniowej, co oznacza, że rekompensata powinna pokryć koszty przywrócenia zniszczonego mienia do stanu sprzed szkody, nie przekraczając jednak sumy ubezpieczenia określonej w umowie.

Ile czasu czeka się na wypłatę odszkodowania?

Tak jak wspominaliśmy szkodę należy zgłosić jak najszybciej. Jest to bardzo ważne, ponieważ opóźnienie w powiadomieniu ubezpieczycieli może skutkować odmową wypłaty odszkodowania lub jej zmniejszeniem. Wynika to z tego, że ubezpieczyciel może uznać, że czas odegrał tu ważną rolę i opóźnienie wpłynęło na zwiększenie rozmiaru zniszczeń lub utrudnia rzetelną ocenę.

Natomiast jeśli chodzi o to, kiedy otrzymamy odszkodowanie, to większość firma ubezpieczeniowych dokonuje wypłaty w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia. Wyjątkiem są sytuacje, gdy potrzebne są dodatkowe ekspertyzy lub analizy, które wydłużają ten czas.


Zobacz też:

Dofinansowanie na rower elektryczny. Możesz dostać nawet 9 tysięcy złotych

​Tyle wyniesie waloryzacja emerytur w przyszłym roku. Koniec ze znaczącymi podwyżkami?

Ta opłata nie zadowoli działkowców. Kolejny rachunek zapłacą wyższy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze