Reklama
Reklama

​To ostatnie dni, by podjąć ważną decyzję dotyczącą emerytury. Od sierpnia ZUS zamyka taką możliwość

Już tylko do końca lipca miliony Polaków mogą podjąć ważną decyzję dotyczącą swojej emerytury. Jednak nie chodzi tu o osoby, które już pobierają świadczenie, a o te, które nabędą prawa emerytalne w przyszłości. Sprawdź, kto musi podjąć decyzję i w jaki sposób dokonać wyboru, zanim zamknie się okienko transferowe od ZUS-u.

ZUS czy OFE — kto musi podjąć decyzję i jak tego dokonać?

Przyszli emeryci mają dwie możliwości odkładania swoich środków na emeryturę. Pierwszym z nich, zapewniającym większą stabilność i przewidywalność, jest subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Druga opcja obarczona jest z pewnym ryzykiem związanym z inwestycją naszych środków na giełdzie i jest to Otwarty Fundusz Emerytalny. Decyzję mogą podjąć osoby, które są w wieku o 10 lat niższym niż emerytalny, czyli odpowiednio 50 lat dla kobiet oraz 55 lat dla mężczyzn. Warto jednak pamiętać, że okienko transferowe kończy się 31 lipca 2024 roku.

Sprawdź również: Nowa lista emerytów zwolnionych z abonamentu RTV. Sprawdź, czy się na niej znajdujesz

Osoby, które nie chcą zmieniać swoich dotychczasowych preferencji związanych z lokowaniem środków emerytalnych, nie muszą podejmować żadnych czynności. W przypadku chęci zmiany konieczne będzie złożenie oświadczenia o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez ZUS na druku ZUS-US-OFE-03. Można to zrobić pocztą (wysyłając pismo na adres dowolnego oddziału ZUS), osobiście (w każdej placówce ZUS) oraz elektronicznie (korzystając z Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).

Sprawdź również: Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

ZUS czy OFE — co wybrać?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że wybór OFE nie sprawi, że cała składka emerytalna trafi do tego funduszu. Składka emerytalna stanowi 19,52 proc. wynagrodzenia brutto, a jedynie jego 2,92 proc. trafi do Otwartego Funduszu Emerytalnego. OFE z kolei wykorzystuje te pieniądze do inwestowania na giełdzie oraz pomnażania. Oczywiście podlegają one ryzyku rynkowemu, jednak od początku ich działalności (czyli 1999 roku) zanotowały duże zyski.

Sprawdź również: Tu seniorzy mogą wykupić abonament na parkowanie. Zapłacą tylko 5 złotych za rok

Co więc wybrać? Decyzja zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji. Jeśli chcemy osiągnąć wyższy potencjalny wzrost i decydujemy się na ryzyko — powinniśmy wybrać OFE. Z kolei dla osób, które wolą bezpieczeństwo i stabilność, lepszym wyborem będzie odkładanie na subkoncie w ZUS-ie. Pamiętajmy jednak, że na podjęcie decyzji nie zostało zbyt dużo czasu.

Zobacz też:

Skarbówka rusza z kontrolą ulgi podatkowej. Pod lupą kilka tysięcy Polaków

Chcesz założyć konto dla seniora? Koniecznie zwrócić na to uwagę

​Zbliżają się masowe kontrole. Niektórzy mogą stracić ulgę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | oszczędzanie | pieniądze | podatki | praca | świadczenia | ZUS