Reklama
Reklama

To nie będą tanie święta. Najmniej zapłacimy za ziemniaki, najwięcej za rybę i ser

Początek grudnia to nie tylko czas ubierania choinki, tworzenia listy prezentów czy spędzania czas na bożonarodzeniowych jarmarkach. To także okres tworzenia świątecznych budżetów, które w tym roku w wielu domach mogą być niezwykle trudne do spięcia. Sprawdź, ile w tym roku musisz przygotować pieniędzy na święta.

W tym roku święta (znów) będą droższe

Mimo że inflacja w Polsce wyhamowuje, nadal produkty spożywcze (i nie tylko) są z roku na rok coraz droższe. Szczególnie widoczne jest to w okresie przedświątecznym, gdy każdy chce zastawić swój stół pysznymi daniami. Ile trzeba będzie wydać na bożonarodzeniowe zakupy w 2024 roku? Już nawet powiedzenie "tani jak barszcz" nie znajduje odbicia w rzeczywistości. Za 1,5 litra czerwonego barszczu trzeba zapłacić ok. 6 zł. Tania nie jest również kapusta i grzyby. Za kilogram kiszonej kapusty będziemy musieli zapłacić około 4 zł, natomiast za paczkę suszonych grzybów minimum 5 zł.

Sprawdź również: Zmiany w najpopularniejszej uldze podatkowej. Te osoby nie otrzymają zwrotu pieniędzy

Oczywiście święta nie mogą się odbyć bez śledzi. W tym roku za kilogram matiasów zapłacimy około 13 złotych. Dużo więcej trzeba wydać kilogram fileta z mintaja, bo średnio 22 zł. Droższa, niż w zeszłym roku, będzie również sałatka jarzynowa, która zwykle należała do najtańszych dań. W tym roku najdroższym składnikiem będzie majonez, za który zapłacimy ponad 5 zł za słoik. Najtańszym będą natomiast ziemniaki, które kosztują średnio ponad 2 zł za kilogram. W te święta nie oszczędzimy również na słodkich wypiekach. Za kilogram twarogu sernikowego zapłacimy około 20 zł, natomiast masa makowa to średnio koszt 7 zł za opakowanie.

Ceny benzyny nie zachęcają do świątecznych wyjazdów

Do świątecznych wyjazdów nie zachęcają również ceny paliwa. Jeszcze w 2021 roku średnia cena oleju napędowego wynosiła 5,35 zł, natomiast popularnej dziewięćdziesiątki piątki kosztował 5,96 zł. Dziś ceny wzrosły znacząco. Na początku grudnia średnia cena diesla w Polsce to 6,60 zł, natomiast Pb95 kosztuje średnio 6,41 zł. Jeśli zdecydujemy się na długą podróż do rodziny na święta, musimy być świadomi tego, że na stacji benzynowej zostawimy więcej pieniędzy, niż w poprzednich latach.

Sprawdź również: Najładniejsza sukienka na święta i Sylwestra 2023/24. Kasia Cichopek już ją nosi

Rachunek za prezenty również będzie pokaźny

Inflacja i wzrost cen nie ominął również produktów, które najczęściej wybieramy na prezenty. Więcej zapłacimy za zabawki, książki czy elektronikę. Oznacza to, że świąteczne podarunki będą musiały być znacznie bardziej przemyślane, niż miało to miejsce w ostatnich latach. Według wszelkich szacunków i analiz na święta kupimy mniej, ale za to będą to podarunki bardziej dopasowane do potrzeb tych osób, które je dostaną.

Zobacz też:

​Tyle zarabia przeciętny Polak. GUS podał najnowsze dane o wynagrodzeniach

​Brak tego dokumentu może obniżyć twoją emeryturę. Lepiej szybko dostarcz go do ZUS-u

500 zł mandatu za kwiaty na balkonie? Kara za rośliny to nie wszystko!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | święta