Reklama
Reklama

​Te pieniądze w małżeństwie nie są wspólne. Nawet w przypadku braku intercyzy

Kwestie finansowe, nawet w małżeństwie, potrafią być skomplikowane. Wynika to przede wszystkim z dwóch czynników: tabu w kontekście rozmów o pieniądzach, a także przepisów prawnych kształtujących ten aspekt życia. Sprawdź, które pieniądze nie są wspólne w małżeństwie, nawet w przypadku braku intercyzy.

Majątek wspólny w małżeństwie. Co się do niego zalicza?

Co do zasady, jeśli małżonkowie nie podpiszą intercyzy, zgodnie z artykułem 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w chwili zawarcia przez nich małżeństwa powstaje pomiędzy nimi wspólność majątkowa. Obejmuje ona przedmioty oraz środki nabyte przez oboje małżonków w trakcie trwania małżeństwa. W skład majątku wspólnego wchodzą: dochody z majątku wspólnego i osobistego małżonków, kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie i środki zgromadzone na koncie OIPE (tzw. europejska emerytura), środki zgromadzone na rachunkach bądź pracowniczym funduszu każdego z małżonków oraz wynagrodzenie za pracę, a także inne dochody z działalności zarobkowej.

Sprawdź również: Dofinansowanie do wczasów dla seniorów. Komu przysługuje?

Co w kwestiach finansowych między małżonkami zmienia intercyza?

Intercyza to nazwa umowy zawieranej bądź między małżonkami, bądź przyszłymi małżonkami, w której regulowane są kwestie majątkowe oraz finansowe w przypadku rozpadu związku małżeńskiego. Można w niej określić m.in. mienie, które będzie osobistą własnością każdego z małżonków w trakcie trwania małżeństwa, składki na utrzymanie wspólnego gospodarstwa domowego czy też prawa małżonków, które będą im przysługiwać w przypadku rozwodu, separacji czy śmierci jednego z małżonków. Jednak nawet brak intercyzy nie sprawia, że cały majątek małżonków nabyty w trakcie trwania małżeństwa jest wspólny.

Sprawdź również: ZUS przeprowadzi w czerwcu waloryzację. Seniorzy mogą liczyć na duże pieniądze

Które składniki majątku nie są wspólne, nawet gdy nie ma intercyzy?

Jednak nawet bez spisania intercyzy, która na gruncie prawnym wprowadza wśród małżonków rozdzielność majątkową, nadal pozostają elementy majątku, które nie będą wspólne. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o dobra materialne, które jedno z małżonków nabyło poprzez dziedziczenie bądź darowiznę.

Sprawdź również: Kosztuje prawie 400 zł za kilogram, a w lesie rośnie dziko. Mandat za zerwanie to 5000 zł

Co więcej, prawo reguluje również kwestię przedmiotów, które zostały kupione za pieniądze uzyskane ze sprzedaży takich dóbr. One również należą do majątku odrębnego jednego z małżonków.

Warto także odnotować, że dobra uzyskane z nagród za osiągnięcia jednego z małżonków, praw autorskich oraz pokrewnych praw twórców, a także rzeczy uzyskane z powodu zadośćuczynienia za krzywdy lub z powodu odszkodowania, także należą do majątku odrębnego jednego z małżonków.

Zobacz też:

​Kiedyś rosły w każdym ogrodzie. Dziś ceny tych owoców zwalają z nóg

​Prawie 1800 zł dodatku do emerytury. Wystarczy spełnić jeden warunek

​Zapis bankowy to dobra forma zabezpieczenia. Nie tylko dla seniorów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze