Reklama
Reklama

​Chcesz mieć wyższą emeryturę? Postaw na OIPE i otrzymuj świadczenie w euro

Dla zdecydowanej większości Polaków emerytura kojarzy się tylko i wyłącznie ze świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednak na rynku jest wiele innych produktów, które nie są powiązane z powszechnym systemem emerytalnym. Dowiedz się, jak funkcjonuje OIPE i kto może z tego skorzystać.

Czym jest Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny?

OIPE to tak naprawdę emerytura europejska. Ten europejski produkt emerytalny nadzorowany zarówno przez organy krajowe, jak i przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA). Celem Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego jest, podobnie jak w przypadku PPK czy IKE, zapewnienie dodatkowego dochodu na starość. OIPE jest produktem, który ma uzupełniać emeryturę państwową oraz państwowe dodatkowe filary.

Sprawdź również: Potwierdzony termin i kwota trzynastki. Już wkrótce emeryci dostaną przelewy

Czy obywatel Polski może skorzystać z oferty OIPE?

Przystąpienie do Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego jest dobrowolne. Co więcej, OIPE nie jest w żaden sposób związane z zatrudnieniem. Oznacza to, że mogą z niego korzystać osoby bezrobotne, a także kobiety przebywające na urlopie macierzyńskim czy też studenci. Jest jednak oznaczona dolna i górna granica wieku przystąpienia do OIPE. Do Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego nie może przystąpić osoba, która nie ukończyła 15. roku życia oraz osoba, która ukończyła 55. rok życia i ma nadane uprawnienia emerytalne.

Obywatele Polski mogą skorzystać z OIPE od końca września 2023 roku, gdy weszła w życie ustawa o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym. Umowę o prowadzenie OIPE można zawrzeć z bankiem, firmami zarządzającymi aktywami, funduszem inwestycyjnym, innymi firmami zarządzającymi funduszami bądź towarzystwem emerytalnym. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku IKZE, również w OIPE został ustalony roczny limit wpłat. Wynosi on 23 472 zł, czyli trzykrotność przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok.

Zobacz też:

Tyle dziś zapłacimy za truskawki. Ekspert wyjaśnia, czy ceny w końcu spadną

​Ostatni dzwonek, by dostać 5 tys. zł na dom jednorodzinny. Za miesiąc koniec zbierania wniosków

​Nawet trzykrotny wzrost opłat za czynsz. Kto będzie musiał płacić więcej?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | oszczędzanie | świadczenia | ZUS | seniorzy | ubezpieczenie