Chcesz mieć wyższą emeryturę? Postaw na OIPE i otrzymuj świadczenie w euro
Dla zdecydowanej większości Polaków emerytura kojarzy się tylko i wyłącznie ze świadczeniem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednak na rynku jest wiele innych produktów, które nie są powiązane z powszechnym systemem emerytalnym. Dowiedz się, jak funkcjonuje OIPE i kto może z tego skorzystać.
OIPE to tak naprawdę emerytura europejska. Ten europejski produkt emerytalny nadzorowany zarówno przez organy krajowe, jak i przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA). Celem Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego jest, podobnie jak w przypadku PPK czy IKE, zapewnienie dodatkowego dochodu na starość. OIPE jest produktem, który ma uzupełniać emeryturę państwową oraz państwowe dodatkowe filary.
Sprawdź również: Potwierdzony termin i kwota trzynastki. Już wkrótce emeryci dostaną przelewy
Przystąpienie do Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego jest dobrowolne. Co więcej, OIPE nie jest w żaden sposób związane z zatrudnieniem. Oznacza to, że mogą z niego korzystać osoby bezrobotne, a także kobiety przebywające na urlopie macierzyńskim czy też studenci. Jest jednak oznaczona dolna i górna granica wieku przystąpienia do OIPE. Do Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego nie może przystąpić osoba, która nie ukończyła 15. roku życia oraz osoba, która ukończyła 55. rok życia i ma nadane uprawnienia emerytalne.
Obywatele Polski mogą skorzystać z OIPE od końca września 2023 roku, gdy weszła w życie ustawa o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym. Umowę o prowadzenie OIPE można zawrzeć z bankiem, firmami zarządzającymi aktywami, funduszem inwestycyjnym, innymi firmami zarządzającymi funduszami bądź towarzystwem emerytalnym. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku IKZE, również w OIPE został ustalony roczny limit wpłat. Wynosi on 23 472 zł, czyli trzykrotność przeciętnego prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok.
Zobacz też:
Ci seniorzy nie muszą płacić za śmieci. Należysz do tej grupy?
Te osoby mogą korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. To nie tylko seniorzy
Kara za brak tego podatku to 86 tys. zł. Masz na to jedynie 14 dni