Reklama
Reklama

Potwierdzony termin i kwota trzynastki. Już wkrótce emeryci dostaną przelewy

Kwestia dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego powraca od kilku lat na początku roku. Miliony emerytów zastanawia się, kiedy na ich konta trafią dodatkowe środki i w jakiej wysokości otrzymają tzw. trzynastkę. Już wiadomo, jak zostanie rozwiązana ta kwestia w 2024 roku. Dowiedz się, kiedy dostaniesz trzynastkę i ile pieniędzy trafi na twoje konto.

Ile wyniesie 13. emerytura w 2024 roku?

Wysokość trzynastej emerytury od momentu jej wprowadzenia jest równa kwocie najniższego świadczenia emerytalnego. Na ustalenie minimalnej emerytury wpływ mają dwa czynniki: przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w roku ubiegłym oraz tzw. inflacja emerycka. Średnie wynagrodzenie w 2023 roku wyniosło 7155,48 zł (wzrost o 1,1 proc. rok do roku), natomiast wskaźnik inflacji emeryckiej wg danych GUS to 11,9 proc. Jest to jeden z najwyższych poziomów w ostatnich latach.

Sprawdź również: Podwyżki opłat najbardziej dotkną seniorów. Wielu z nich będzie musiało zostać w domu

Właśnie do tej drugiej wartości dolicza się 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wychodzi z tego prosty rachunek 11,9 + 0,22 = 12,12 proc. Oznacza to, że trzynasta emerytura w 2024 roku nie będzie niższa niż 1781 zł. Jednak minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zapowiedziała, że waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych nie będzie niższa niż 12,3 proc. W takim przypadku trzynasta emerytura w 2024 roku wyniosłaby 1783,82 zł. 

Kiedy emeryci dostaną 13. emeryturę?

O ile ostateczna kwota trzynastej emerytury może się jeszcze wahać o kilka złotych, o tyle mamy pewność co do daty jej wypłacenia. Wzorem lat ubiegłych seniorzy otrzymają dodatkowe roczne świadczenie pieniężne razem z kwietniową emeryturą. Zgodnie z harmonogramem Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca. To właśnie w te dni środki trafią na konta bankowe seniorów lub zostaną dostarczone emerytom przez listonoszy. Warto jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze w innym terminie, a spora grupa emerytów dostaniesz trzynastkę wcześniej.

Zobacz też:

​Gdzie przechowywać testament? Skorzystaj z bezpłatnego rejestru

​Nowe przepisy dotyczące odrzucenia spadku. Dla wielu osób będzie szybciej i spokojniej

​Ponad 4000 zł ekwiwalentu z ZUS-u. Jednak nie każdy emeryt może dostać pieniądze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pieniądze | świadczenia | ZUS | seniorzy