Reklama
Reklama

​Kosztuje prawie 400 zł za kilogram, a w lesie rośnie dziko. Mandat za zerwanie to 5000 zł

W polskich lasach znajdziemy wiele różnego rodzaju ziół i roślin, które wykorzystujemy w kuchni. Do najpopularniejszych zaliczamy jałowiec, miętę, a także czosnek niedźwiedzi. Jednak jego zbieranie na własną rękę może się źle skończyć dla naszego portfela. Sprawdź, jakie kary grożą za zerwanie czosnku niedźwiedziego w lesie.

Ile kosztuje czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi możemy kupić zarówno w formie świeżych liści, jak i suszonej przyprawy. W pierwszym wariancie na straganie zapłacimy około 30 zł za kilogram, jednak zwykle w pęczku jest około 100 gramów, co daje cenę w okolicach 3 złotych. Dużo drożej wychodzi kupowanie czosnku niedźwiedziego w formie suszonej przyprawy. W przypadku znanych marek za opakowanie musimy zapłacić 2,34 zł, a znajdziemy z nim jedynie 6 gramów produktu. W przeliczeniu daje to cenę 390 zł za kilogram przyprawy!

Sprawdź również: Jedziesz samochodem na wakacje? Za te rzeczy w aucie dostaniesz mandat i stracisz dowód rejestracyjny

Czosnek niedźwiedzi — wygląd i zastosowanie

Na pierwszy rzut oka czosnek niedźwiedzi może być pomylony z konwalią majową lub zimowitem jesiennym, które są roślinami trującymi. Jego cechą charakterystyczną są długie (ok. 15-20 cm) liście w lancetowatym kształcie, które wyrastają bezpośrednio z ukrytej w ziemi cebulki. Są miękkie w dotyku, a także mają niezwykle intensywny zielony kolor. Gdy je rozetrzemy w dłoniach, poczujemy charakterystyczny czosnkowy aromat. Czosnek niedźwiedzi możemy jako dodatek do dań głównych lub zup, do aromatyzowania masła, oleju czy oliwy, a także jako główny składnik marynaty do mięsa czy ryby.

Sprawdź również: Możesz dostać nawet 20 tys. złotych za kilogram. Kiedy najlepiej ich szukać?

Jaka jest kara za zbieranie czosnku niedźwiedziego?

Każdy, kto stwierdzi, że ruszy teraz na poszukiwania czosnku niedźwiedziego w pobliskim lesie, może się jednak srogo zdziwić. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 5 stycznia 2012 roku w sprawie ochrony gatunkowej roślin, jest nią objęty także czosnek niedźwiedzi. W takiej sytuacji należy spełnić trzy warunki, by móc go zebrać:

  • prowadzić zbiór w województwie małopolskim, podkarpackim lub śląskim,
  • zebrać nie więcej niż 75 proc. populacji rośliny,
  • posiadać odpowiednie zezwolenie wydane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (najlepiej właściwą dla miejsca zbiorów).

Na osoby, które nie będą przestrzegały wyżej wymienionych przepisów, czeka kara w postaci mandatu karnego. Jego wysokość wynosi od 20 do 5000 zł. Kara jest równoważna ze stopniem naruszenia przepisów.

Zobacz też:

​Jeden dokument i wyższa emerytura od następnego miesiąca. Kto może skorzystać?

​Koniec z płaceniem gotówką. Już niedługo będą obowiązywały niskie limity

​Mechanicy są zgodni. Kupno jednego z tych aut doprowadzi cię do bankructwa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kary finansowe | pieniądze