Reklama
Reklama

​Praca za 8 tys. "na rękę", trzy posiłki dziennie... chętnych nie ma

Sezon letni oznacza szturm Polaków na kąpieliska, zarówno te nad jeziorami czy nad morzem, ale także na różnego rodzaju baseny, jak i aquaparki. Dla bezpieczeństwa użytkowników tych miejsc niezwykle ważni są ratownicy wodni. Jednak mimo dobrych ofert pod względem finansowym, chętnych do pracy nie ma.

Jak zostać ratownikiem wodnym? Wymagania i kurs

Kwestie warunków, które musi spełnić osoba chcąca zostać ratownikiem, regulują przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 21 czerwca 2012 roku w sprawie szkoleń w ratownictwie wodnym. Zgodnie z tymi wytycznymi, ratownikiem wodnym może zostać osoba, która spełni łącznie dwa warunki: jest osobą pełnoletnią oraz ukończyła kurs ratownika wodnego z wynikiem pozytywnym zakończony egzaminem praktycznym, oraz teoretycznym.

Sprawdź również: Podatek od kota. Taka danina istnieje, ale nie każdy właściciel musi ją płacić

Kurs na ratownika wodnego obejmuje 63 jednostki dydaktyczne, gdzie 20 z nich zajmuje teoria, a 43 — praktyka. Obie części kończą się oddzielnymi egzaminami, które trzeba zaliczyć. Po uzyskaniu uprawnień ratownika wodnego dana osoba może pracować całorocznie np. na krytych pływalniach, a także sezonowo na kąpieliskach umieszczonych nad jeziorami czy nad morzem. W sezonie letnim ofert pracy dla ratowników wodnych jest więcej niż kandydatów.

Sprawdź również: Kosztuje prawie 400 zł za kilogram, a w lesie rośnie dziko. Mandat za zerwanie to 5000 zł

Ile zarabia ratownik wodny? Zarobki znacznie się różnią

Zarobki ratownika wodnego są niezwykle zróżnicowane, gdyż zależą od budżetu pracodawcy. W tym sezonie jedne z wyższych zarobków dla ratowników wodnych oferuje nadmorska gmina Darłowo, gdzie do obsadzenia jest aż 28 wakatów, a pensje zaczynają się od 7 100 zł netto, a kończą na 8 000 zł netto. We Wrocławiu pensja dla ratownika wodnego wynosi od 6 500 do 7 000 zł netto. Jednak na Lubelszczyźnie ratownikowi wodnemu oferowana jest pensja na poziomie 4 700 zł brutto za pracę w wymiarze 160 godzin miesięcznie.

Sprawdź również: Te samochody są najczęściej kradzione w Polsce. Twoje auto jest na liście?

Wiele jednostek oferuje ratownikom wodnym dodatkowe benefity, by przyciągnąć do pracy nowe osoby. Przykładowo w gminie Darłowo jest to posiłek, kremy z filtrem, strój oraz woda mineralna, oraz nocleg dla osób spoza miejscowości. We Wrocławiu dodatkiem do pensji darmowe napoje chłodzące. W okolicach Otwocka dla ratowników wodnych, oprócz pensji, czekają również trzy posiłki dziennie, a w Gdyni specjalny ekwiwalent za pranie. Jednak chętnych do pracy nadal brakuje.

Zobacz też:

Tyle kosztuje wyrobienie paszportu. Seniorzy mogą liczyć na sporą zniżkę

​W tym mieście mieszkańcy zapłacą podwójną opłatę za śmieci. Kary możliwe też w innych częściach Polski

Koniec z przepłacaniem za sanatorium. Z tym dokumentem możesz liczyć na zniżki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | praca | zarobki