Posypią się mandaty. Nawet 5 000 zł kary przy kontroli od nowego roku
Posiadacze starych pieców muszą mieć się na baczności. Od początku 2024 roku w życie wchodzą przepisy przewidujące wysokie kary dla osób, które nie wymieniły "kopciuchów". Jak wysokie mandaty mogą grozić za niedostosowanie się do nowych wymogów i na jaki sprzęt najlepiej wymienić stare kotły? Wyjaśniamy.
Od 1 stycznia 2024 roku, na terenie ośmiu województw, egzekwowane będą nowe przepisy dotyczące używania pieców. Czym konkretnie są "kopciuchy"? Są to urządzenia, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych, a tym samym najbardziej zanieczyszczają środowisko. Niedostosowanie się do nowych wymogów sprawi, że ich właściciele zapłacą mandat, którego wysokość może znacząco nadwyrężyć domowy budżet.
Przepisy dotyczące zakazu palenia w kopciuchach zostaną wprowadzone w następnych trzech województwach od wiosny bądź od lipca 2024 roku. Osoby używające tego rodzaju ogrzewania mogą postarać się o dofinansowanie między innymi z programu "Czyste powietrze". Dzięki temu da się w znaczący sposób zredukować koszty zakupu i montażu nowego sprzętu. Stary piec najlepiej wymienić na pompę ciepła, piec gazowy lub kocioł o wyższej klasie.
Czytaj również: Czy twój dom posiada ten element? Jeśli nie, czeka zapłacisz karę
Osoby, które pomimo wejścia nowych przepisów w życie, nadal będą korzystały z kopciuchów, będą się musiały liczyć z ryzykiem otrzymania wysokiej kary. Jak wysokie mandaty grożą za używanie pieców niespełniających żadnych norm emisyjnych?
Mowa tu nawet o 5 tys. złotych grzywny. Z tego względu lepiej szybciej pomyśleć o termomodernizacji swojego domu i postawieniu na bezpieczniejsze dla środowiska urządzenia. Co więcej, osoby posiadające kotły na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 muszą je wymienić na takie o klasie 5 do 1 stycznia 2028 roku. Wobec tego, jeśli ktoś chce się zaopatrzyć w nowy kocioł, to najlepiej, żeby zadbał o to, by sprzęt miał klasę 5. Zgodnie z informacjami przekazanymi na stronie rządowej, tego rodzaju kotłów można używać bezterminowo.
Zobacz też:
Ważne pisma w skrzynkach milionów Polaków. Nadchodzą nieuniknione podwyżki
Tak możesz zaoszczędzić na energii elektrycznej. Komu opłaca się to rozwiązanie?
Ponowne przeliczenie emerytur. Nawet 100 tys. osób może dostać wyższe świadczenie